Dersim'de Maraş Katliamı ve 19 Aralık açıklaması

Dersim'de Maraş Katliamı ve 19 Aralık açıklaması

Dersim’de Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği 19 Aralık Maraş katlimaı ve 19 Aralık katliamını kınamak için bir basın toplantısı yaptı.

Kemal ÖZER
Dersim


Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği adına basın açıklamasını okuyan Gizem Yamaç, Maraş’ta 19-26 Aralık 1978’de devletin koordine ettiği ve sivil faşist çeteler aracılığıyla Alevi, Kürt halkına karşı bir katliam gerçekleştirdiğini belirterek “Bu katliamda onlarca kadın, çocuk ve yaşlı 100’ün üzerinde insan katledildi. En vahşi ve barbar yöntemlerle, savunmasız insanlar bıçaklarla, palalarla, kurşunlanarak ve hamile kadınların karınları deşilerek katledildiler. Bu katliamda 111 kişi hayatını kaybetti 1000’nin üzerinde insan yaralandı 552 ev ve 289 işyeri yakılıp yıkılarak tahrip edildi. Bugün de Alevi köylerine dönük Adana’da İl Jandarma Komutanlığı tarafından köy muhtarlarına gönderilen yazıyla İŞİD in bu köylere saldırabileceği uyarısında bulunması, Muş Alpaslan Üniversitesi öğrettim görevlisi Abdulkadir Şen’in Alevi toplumuna dönük sosyal medyada yaptığı tehditkâr ve mezhepçi söylemlerde devletin Alevilere dönük politikasından bağlamsız değildir” dedi.

19 Aralık operasyonunda yapılan katliamı hatırlatan  Yamaç “Tarihsel beleğimizde hala canlı olan ve yine 16 yıl önce 19 aralık 2000’de ‘Hayata Dönüş’ adı altında 20 mahpushaneye büyük bir saldırı düzenlendi. F Tipi tabutluk hücreler karşı direnen tutsaklar ağır işkenceler maaruz kaldı, diri diri yakıldılar, kurşunlanarak katledildiler. Operasyon anında 32 devrimci tutsak katledildi 600’den fazla kişi sakat kaldı” dedi.

Yamaç AKP Hükümetinin OHAL ve KHK’lerle tüm toplumsal muhalefeti etkisizleştirmeye çalıştığını belirterek: “Bu gidişat karşısında Türkiye’deki tüm sol, sosyalist, devrimci, demokrat, yok sayılan halkların yan yana gelip bir cephede mücadele etme zamanıdır” dedi 
 

www.evrensel.net