Mersin'deki HDP operasyonunda 18 tutuklama

Mersin'deki HDP operasyonunda 18 tutuklama

Mersin’de HDP’ye dönük operasyon kapsamında gözaltına alınan 18 kişi tutuklandı.

Turan DAL
MERSİN

Akdeniz Belediyesi ve HDP’ye yönelik baskınlarda gözaltına alınanlardan 18 kişi hakkında mahkeme tutuklama kararı verdi. Karara ilişkin konuşan Avukat Özgür Çağlar, “Son süreçte artan tutuklanmalarla birlikte siyasal iktidarın demokratik sivil kurumlara karşı topyekün hukuksuz bir süreci başlattığını görüyoruz” dedi.

Geçtiğimiz hafta Akdeniz Belediyesi ve HDP’ye yönelik yapılan baskınlarda 100 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 8'i önceki günlerde serbest bırakılırken, bugün ise 19 kişi savcılıktaki işlemlerin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme aralarında İnsan Hakları Derneği Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi’nin de bulunduğu 18 kişi hakkında tutuklama kararı verirken, Osman Aka adlı yurttaş adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

‘DOSYADA SUÇ İŞLENDİĞİNE DAİR EN UFAK BİR DELİL YOK’

Tutuklanmaları yorumlayan Avukat Özgür Çağlar, “İçerisinde insan hakları savunucusu olan İHD Mersin Şube Başkanımız ile birlikte 18 kişi daha bu gün hiç bir somut gerekçe ve delil olmamasına rağmen tutuklandı. Tutuklanan kişilerin demokratik kitlelerin aktif çalışanları olduğu hususu gözönüne alınırsa son süreçte artan tutuklanmalarla birlikte siyasal iktidarın demokratik sivil kurumlara karşı topyekün hukuksuz bir süreci başlattığını görüyoruz. Dosyada suç işlendiğine dair en ufak bir delil, emare olmaması bu operasyonların siyasi amacının olduğunu açık bir şekilde göstermektedir” diye konuştu.

KAPATILAN DERNEKLERE 'KCK SOSYAL ALAN' SUÇLAMASI

Öte yandan gözaltındakilere OHAL kapsamında kapatılan derneklere üye olup olmadıkları soruldu. Kapatılan dernekler için “KCK Sosyal Alan faaliyeti içindeki” ibaresi kullanıldı. Gözaltına alınanlar, derneklerin KHK ile kapatıldıktan sonra üyeliklerinin otomatik olarak düştüğünü söyledi.

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Aralık 2016 22:58
www.evrensel.net