Elimizdeki olanaklara sahip çıkalım

Elimizdeki olanaklara sahip çıkalım

Balçova’da Evrensel Gazetesi okurları, "OHAL’de Basınla dayanışıyoruz” isimli bir söyleşi düzenledi. 

Balçova’da Evrensel Gazetesi okurlarının düzenlediği söyleşiye, Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, Cumhuriyet Gazetesi İzmir Temsilcisi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Hakan Dirik ile Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Emine Uyar katıldı.

Halil Hüner, OHAL’in ardından, 178 basın kuruluşunun kapatıldığını belirterek: “3700 gazeteci işsiz kaldı ve 880 sarı basın kartı iptal edildi. 147 gazeteci ise tutuklandı. Daha dün Kayseri’de 20 yaşında vatan evlatlarını kaybettik. Saldırı sonrası olay yerine ambulanslar 15 dakikada gelirken olayla ilgili basın yasağı ise 8 dakikada geldi. Bu olayların olmaması için ne gibi tedbirler alınması gerektiği tartışılmalı iken, tekbirlerle sokağa çıkanlar parti EMEP, HDP, CHP binalarına saldırdı" dedi.

Hakan Dirik, Haziran seçimlerinden sonra yaratılan kan, baskı ve terör ortamında pek çok canın yitirildiğini belirterek, “Sadece sokakta değil madenlerde de hep biz ölüyoruz. Artık içinde bulunduğumuz durum OHAL'den öte bir durum” dedi. Basın özgürlüğünün gazeteciden çok okurun bir ihtiyacı olduğunun altını çizen Dirik, “Artık ülkemizde olanları biz gazeteciler dahi yurtdışındaki yayın kurumlarından ya da sosyal medyadan takip ediyoruz. İnternet kesintisi olduğu durumlarda birbirimizi arıyoruz ülkede bir şey mi oldu diye. Yaptığımız haberler birilerini gerçekten rahatsız ediyorsa haberdir. Rahatsız ettiğimiz insanlar gazetelerimizi ve televizyonlarımızı kapatıyorsa da biz rahatsız etmeye devam edeceğiz” dedi.

Emine Uyar da, OHAL uygulamalarının basını susturmasının yanında, işçi ve emekçilerin de pek çok hakkını gasp ettiğini dile getirerek, elimizdeki olanaklara sonuna kadar sahip çıkmanın gerekliliğini ifade etti. 

Gazetemizin Bornova’daki okurları da Atatürk Mahallesinde kahvaltılı bir etkinlik düzenledi.(İzmir/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net