Kadınlardan özür dileyin!

Kadınlardan özür dileyin!

Başbakan’ın “kürtaj cinayettir” açıklamasına destek veren ve “akıl ne gerektiriyorsa o yapılır” diyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin kapısına kadar gelen kadınlarla görüşmedi. Kürtajın yasaklamasına karşı eylem yapmak isteyen kadınlara polis sert müdahale etti. 28 kadın gözaltına alındı.Ba

Başbakan Erdoğan’ın kürtaj ile ilgili söylemlerine kadınların tepkisi dinmek bilmiyor. Bugün de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önünde eylem yapıp, Bakan Fatma Şahin ile görüşmek isteyen 28 kadın polis tarafından gözaltına alındı.

Akay Caddesi’nde bulunan Bakanlık önünde toplanan Halkevleri üyesi kadınlar “AKP elini bedenimden çek” sloganı attılar. Kadınlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin ile görüşmek istediklerini bildirdiler. Bunun üzerine Polis Bakanlık önüne barikat kurdu. Bakan ile görüşmekte ısrarlı olan kadınlara erkek bir Bakanlık yetkilisinin bir temsilciyle görüştürülebileceği önerisine tepki gösterdiler. Daha sonra kadın bir müsteşar yardımcısı ile görüşme gerçekleşti.

BAŞBAKAN ÖZÜR DİLESİN

Görüşmede kadınlar, Başbakan Erdoğan’ın ve Fatma Şahin’in kadınlardan özür dilemesi gerektiğini söyledi. Kadınlar, müsteşar yardımcısından televizyon ekranlarında bir kadın olarak özür dilemesini ve kadınlardan yana tavır alacağını beyan etmesini istediler. Müsteşar yardımcısından ret cevabı alan kadınlar bakanlık önünde kendilerine kurulan barikatı yüklendi. Polis kadınlara sert bir şekilde müdahale etti.

GAZETECİLER ENGELLENDİ

Bunun üzerine yolu trafiğe kapatan kadınlar, burada oturma eylemi yaptı. Polis kadınları çember içerisine aldı. Kadınlar, polislerin kendilerine sözlü ve fiziki tacizde bulunduğunu belirterek tepki gösterdiler. Olay sırasında basının görüntü alması da polisler tarafından sürekli engellenmek istendi. Bir gazetecinin itilerek yere düşürüldüğü eylem yapan 28 kadın gözaltına alındı. (Ankara/EVRENSEL)


İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: KAYGI DUYUYORUZ

İnsan Hakları İzleme Örgütünün küresel kadın hakları temsilcisi Gauri van Gulik, yasallaşması durumunda, Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinin Türkiye’yi kadın hakları açısından gerileştireceğini söyledi. Amerika’nın Sesi’ne göre, örgüt, Erdoğan’ın kürtajı cinayet olarak gördüğünü ve kürtaj faaliyetlerini kısmaya yönelik yasa hazırlandığını söylemesinden büyük kaygı duyduğunu açıkladı. Gauri van Gulik, Başbakan Erdoğan’ın ifadelerinin yasalara yansıması durumunda Türkiye’de yıllardan bu yana devam eden yasal kürtaj hakkının tehlikeye düşeceği, bu tarz yasaların Türkiye’yi kadın hakları açısından gerileştireceği uyarısında bulundu. (ANKARA)

www.evrensel.net