01 Haziran 2012 20:45

Esra Arsan'a büyük destek

Bilgi Üniversitesi Medya İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Arsan’ın, üniversite yönetimi tarafından işten atılması üzerine tartışmalar devam ediyor.ANF’ye verdiği röportajın arkasından Yeni Akit gazetesi tarafından “Üniversitede bir PKK yandaşı”, “Öğretim üyesind

Esra Arsan'a büyük destek

Paylaş
Erkan Araz / Suzan Demir

ANF’ye verdiği röportajın arkasından Yeni Akit gazetesi tarafından “Üniversitede bir PKK yandaşı”, “Öğretim üyesinden PKK dili” başlıklarıyla hedef gösterilen Doç. Dr. Arsan’ın işten atılmasında, bu haberin yanı sıra üniversitenin yeni yönetimiyle birlikte meydana gelen değişimlerin de etkili olduğu belirtiliyor.

Bilgi Üniversitesinde gerçekleşen yönetim değişikliğinden sonra eskinin saygın ve muhalif üniversitesi olma yolundan hızla uzaklaşıldığı ifade edilirken, kurumun hızla ticarileşen bir duruma dönüştüğüne dikkat çekiliyor. Bunlara bağlı olarak işten atılan Doç. Dr. Arsan’a sahip çıkan gazeteci örgütleri, üniversite yönetimini kınadıklarını açıkladı.

Gazeteci Celal Başlangıç, Doç. Dr. Arsan’ın işten atılmasında elbette Akit gazetesinde yayınlanan haberin etkisinin olduğunu dile getirdi. “Daha doğrusu dışarıdan bakınca edinilen izlenim, eğer yaygın olan futbol diliyle söylersek birinin ortaladığı, diğerinin de şutu çektiği yönünde. Sanıyorum kimse Esra Arsan’ın akademik yetersizliğinden dolayı işten çıkardığını söyleyemez; işten çıkartanlar bile. Arsan bölümünün en başarılı akademisyenlerinden biriydi. Bu nedenle insan ister istemez ‘Acaba rakip olarak mı görüldü?’ diye bile düşünmek durumunda kalıyor. Çünkü bildiğim kadarıyla Arsan’ın uzun süredir beklediği doçentlik ataması bir ay önce yapılmıştı üniversite kurulu tarafından. Nasıl oluyor da bir ay sonra birilerinin isteği ya da kaprisi üzerine işten atılmasına üniversite yönetimi izin veriyor, anlamak mümkün değil” diye konuşan Başlangıç, ortada soğukkanlılıkla değil de bir telaşla verilmiş bir kararın olduğunu ve şimdi “Arsan’ın işten atılmasının gazete haberiyle ilgisi yok” demenin inandırıcı olmayacağını dile getirdi.

KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM

İfade özgürlüğünü kullanan bir akademisyenin bu nedenle baskıyla karşılaşmasının kabul edilemez olduğuna dikkat çeken Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, “İfade özgürlüğünü savunması gereken bir gazetenin de Esra Arsan’ı hedef göstermesi büyük bir hatadır. Aynı şekilde ifade özgürlüğünün en önemli alanlarından birisi olması gereken üniversitenin işinden etmesi kabul edilemeyecek düzeyde bir gelişmedir. Üniversiteler ifade özgürlüğünü savunamayacak, siyasi iktidarın baskılarına yenilecekse biz nasıl eşitlik ve özgürlük mücadelesi yürüteceğiz” dedi. Aynı şeyin gazeteciler açısından da geçerli olduğunu belirten İpekçi, “Hükümetin görüşlerine aykırı görüş ifade eden gazeteciler, yandaş gazeteciler tarafından hedef gösterilip susturulmaya, tasfiye edilmeye çalışılıyor. Bir sürü gazeteci ve akademisyen yargılanıyor, cezaevlerine konuluyor. Hem akademi, hem basın camiası demokrasi içindeki işlevlerini layıkıyla yerine getirmelidir” dedi.

TOTALİTER BİR GİDİŞİN AYAK SESLERİ

Duruma pek şaşırdığını söyleyen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Turgay Olcayto, ülkede donanımlı, düşündüğünü özgürce ifade eden, yazan çizen insanlara karşı bir tür cadı avı başlatıldığına dikkat çekti. “Doçent Esra Arsan başarılı bir gazetecilik döneminden sonra akademisyenliği seçmiş bir arkadaşımız. Bilgi Üniversitesine ve öğrencilerine 14 yıldır emek verdi. Şimdi sözleşmesinin üniversite tarafından yenilenmemesi garip bir durum. Bir gazete nefret söylemi ile Esra’yı PKK yandaşı ilan ediyor. Ardından bu sözleşme yenilememe durumu ortaya çıkıyor. Bağlantı kurmamak mümkün değil. Esra’ya yönelik bu haksız tutum da son aylarda Türkiye’de özellikle de medyada ve üniversitelerde yaşanan baskılardan sonra ileri demokrasimizin nereye yol aldığının da bir göstergesi.   Totaliter bir gidişin ayak sesleri” şeklinde konuştu.

DAYANIŞMAMIZ SÜRECEK

Gazeteciler ve aydınlar üzerindeki baskıların giderek boyut kazanıp ve genişlediğini belirten Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, “Burada benim suçladığım ve eleştirdiğim iktidarın baskısı yanında, bu baskılara boyun eğen ve suça yataklık yapan üniversite yönetimidir. Üniversitelerin büyük bölümünün sessiz kaldığını ve iktidarın yan kuruluşluları haline geldiğini biliyorduk. Bilgi üniversitesi de bu anlayışı tescil etti. İktidara bağımlılığını, bağımsız bir üniversite yönetimi olamadığını ifade özgürlüğüne karşı olduğunu bu olaylar bir daha ortaya koydu” dedi. Burada kaybedenin üniversite yönetimi olduğuna değinen Abakay, “Esra hoca topluma karşı, halkına karşı, toplumsal görevini fazlasıyla yerine getirdi. Bu olaya destek verenler de artık kına yaksın sevinsinler. Ama Esra Hoca yalnız değildir, dayanışmamız sürecektir. Aslında Esra hocaya yapılan bu baskı tüm üniversite hocalarına, akademisyenlere yönelik gözdağıdır. Susun, konuşmayın ya da konuşursanız iktidar yanlısı sözler söyleyin demektir” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)


Bilgi Üniversitesi öğrencileri ise bugün saat 14.00’de Bilgi-Santral Kampüsü Rektörlük önünde Esra Arsan’a destek eylemi yaptı. Eyleme Evrensel Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nuray Sancar ve Emek Partili yöneticiler destek verdi. 

Öğrenciler ve akademisyenler hep birlikte okul bahçesinde toplanarak Esra Arsan’ın odasının da bulunduğu iletişim fakültesine yürüdü. Esra Arsan’ın odasının önünde oturma eylemi gerçekleştiren üniversiteliler, hocalarının okulla ilişkisinin kesilmesine tepki göstererek, bunu kabul etmeyeceklerini haykırdı.

“Esra Arsan’sız okul olmaz, Esra Arsan’sız Bilgi olmaz” sloganlarının atıldığı oturma eyleminin ardından Rektörlük binasına yürümek isteyen üniversitelileri, Rektörlük önünde özel güvenlik görevlileri engelledi.

Bunun üzerine burada da oturma eylemi yapan öğrencilerden iki kişi içeriye girerek Genel Sekreter Çağrı Bağcıoğlu ile görüştü.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İş güvenliği yasası başka bahara mı kalıyor?

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa