Suudi Arabistan: İran'ın bölgeye müdahalesi durdurulmalı

Suudi Arabistan: İran'ın bölgeye müdahalesi durdurulmalı

Suudi Arabistan ve ABD Dışişleri Bakanları, Riyad'da basın toplantısı yaptı. Ana gündem Yemen ve İran'dı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile başkent Riyad'da ortak basın toplantısı yaptı.

Cübeyr, Yemen'deki herhangi bir anlaşmanın Körfez inisiyatifine ve BM kararına dayanması gerektiğini söylerken dünyaya da "İran'ın bölgeye müdahalesine engel olma" çağrısı yaptı.

John Kerry ise Yemen'de 52 askerin hayatını kaybettiği IŞİD saldırısını kınadı. Kerry, dünyanın Yemen'deki savaşı Suudi Arabistan'ın güvenliğini koruyacak bir şekilde sonlandırması gerektiğini söyledi. Kerry, Yemenli tüm grupları müzakere masasına dönmeye çağırdı. Kerry, ABD'nin de bölgeye İran müdahalesinden rahatsız olduğunu dile getirdi.

Kral Selman ve başka üst düzey yetkililerle de görüşen Kerry, "Zorlu zamanlarda sağlam dostlara sahip olmak önemlidir. ABD ile Suudi Arabistan'ın ortaklığı bu yüzden çok değerli" dedi.

Suudi Arabistan, 2015 Mart ayından bu yana Yemen'e "Husileri durdurma" adı altında saldırıyor. Hava saldırılarında BM rakamlarına göre 2 bin 280 sivil yaşamını yitirdi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net