Yahudi yerleşimciler tahliye anlaşmasını kabul etti

Yahudi yerleşimciler tahliye anlaşmasını kabul etti

Batı Şeria'da Filistinlilere ait arazi üzerindeki işgalci konumundaki Amona yerleşim birimi sakinleri, tahliye anlaşmasını kabul etti.

Sputnik'in haberine göre Batı Şeria'da Filistinlilere ait özel mülklerin üzerine kurulduğu gerekçesiyle İsrail Yüksek mahkemesi kararıyla tahliye edilmesine hükmedilen Amona yerleşim birimi sakinlerinin, hükümetin sunduğu ‘yerleşim biriminin tahliye edilerek başka bir bölgeye taşınması' önerisini onayladığı bildirildi.

İsrail devlet radyosunun haberine göre, Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yerleşimcilerin öneriyi kabul etmesinin kendileri, yerleşim birimi projesi ve İsrail için en uygun karar olduğunu söyledi.

Netanyahu ayrıca hükümetin, Amona yerleşim birimi konusunda uzlaşmacı bir çözüme ulaşılması için uzun süredir çok çaba sarf ettiğini belirtti.

İsrail radyosuna göre, Amona yerleşim birimi sakinlerinin evlerinin alternatif bir bölgede inşa edilerek, sahip oldukları evin iki mislinin kendilerine teslim edilmesi öngörülüyor.

Filistinlilerin dava açtığı İsrail Yüksek Mahkemesi 26 Aralık 2014'te, ‘özel mülkiyet üzerine kurulduğu için yapılara ruhsat verilmesinin mümkün olamayacağı' gerekçesiyle Amona Yahudi yerleşim biriminin 2 yıl içinde tahliye edilmesine hükmetmişti.

Mahkeme, İsrail hükümetine Yahudi yerleşimcilerin, 25 Aralık 2016'ya kadar Amona'yı boşaltmalarını içeren kararı ibraz etmiş, İsrail hükümeti ise mahkemeden söz konusu kararı 7 ay ertelemesini talep etmişti. Kudüs'ün kuzeyindeki Filistinlilere ait arazi üzerine 1997'de inşa edilen Amona yerleşim biriminde yaklaşık 50 Yahudi aile yaşıyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net