Halep'te sivillerin tahliyesine el Nusra engeli

Halep'te sivillerin tahliyesine el Nusra engeli

Suriye hükümeti, el Nusra militanlarının İdlib’in Fua ve Kefraya köyündeki sivillerin tahliyesine engel olması nedeniyle tahliyenin durduğunu açıkladı

Suriye hükümeti kaynakları, el Nusra militanlarının İdlib’in Fua ve Kefraya köyündeki sivillerin tahliyesine engel olması nedeniyle Doğu Halep’teki işlemin durdurulduğunu açıkladı. Al Masdar sitesi cihatçıların önce tahliyeyi kabul ettiklerini duyurdu, az önce ise otobüslere binen sivillere ateş açıldığı haberi geldi. 

BİNLERCE SİVİL BEKLİYOR

Halep’te binlerce sivilin tahliye işleminin devamını bekliyor. 

BBC’nin haberine göre Doğu Halep’te Cuma günü durdurulan tahliye işleminin Suriye yönetimi ve muhalifler arasında varılan yeni anlaşmanın ardından tekrar başlatılması bekleniyor. Soğukta tahliyeyi bekleyenler arasında hastalar ve çocukların da olduğu belirtiliyor. 

Yeni anlaşması uyarınca, Doğu Halep’teki sivillerin ve cihatçı militanların tahliyesi devam edecek. Cihatçı muhalifler tarafından kuşatılan İdlib bölgesindeki Fua ve Kefraya şehirleri ile Suriye-Lübnan sınırında bulunan ve hükümet tarafından kuşatılan Madaye ve Ez-Zabadani şehirlerinde de tahliye işlemine başlanacak.

‘EL NUSRA OTOBÜSLERE SALDIRDI’

BBC’ye konuşan Suriye hükümeti kaynakları ise, cihatçıların İdlib’in Şii nüfuslu Fua ve Kefraya köyündeki sivillerin tahliyesine izin vermemeleri nedeniyle Doğu Halep’teki işlemin durdurulduğunu söyledi. Militanlar da Suriye ordusunu destekleyen Şii milislerin kendilerine ateş açtığını ve tahliye  işleminin bu yüzden durdurulduğunu savunuyor.

Bu arada al Masdar haberi sitesi Fua ve Kefreya’da bulunan Şam Fetih Ordusu’nun (el Nusra) sabah saatlerinde yaralı ve hasta sivillerin ayrılmasına izin verdiği haberini geçti fakat az önce sivillerin bindirildiği otobüslere ateş açıldığı açıklandı.  

Haberde “Suriye Ordusu'nun kontrolünde bulunan ve uzun süredir cihatçıların kuşatmasında bulunan Şii köyleri Fua ve Kefreya'dan tahliye olmak için çıkan sivillere ateş açıldı.Bölgeye gönderilen otobüsler yakıldı” denildi.

‘BATI ZAFERİN İNTİKAMINI ALMAYA ÇALIŞIYOR’

Suriye Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Beşar Caferi Press Tv’ye konuştu, Suriye’deki son durum üzerine batının girişimlerini “ikiyüzlülük ve üzüncü görüntüler” olarak yorumladı. Batının Suriye’den “Halep zaferinin intikamını almaya çalıştığını” ileri sürdü. Caferi, her ülkenin Suriye’deki karmaşadan nemalanmaya çalıştığını da söyledi. (DIŞ HABERLER)

HALEP’TE HARDAL GAZININ KANITLARI SUNULDU

Suriyeli yetkililer, militanların Halep’teki Maarat Umm Hawsh köyünde hardal gazı kullanıldığına ilişkin kanıtları Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne (OPCW) sundu. 

Sputnik’in haberine göre Suriye’de Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’nin uygulanmasından sorumlu yetkililerden Semir Abbas, “OPCW’ye tüm belgeleri sunduk. Belgeler kontrol edildikten sonra teslim alındı. OPCW misyonu numune toplamak için yeniden Suriye’ye gelecek” ifadelerini kullandı. Numunelerin ocakta Lahey’e gönderilmesi bekleniyor. Rus uzmanlar, 16 Kasım’da Maarat Umm Hawsh köyü yakınlarında topladığı numunelerde hardal gazı bulunduğunu açıklamıştı.(DIŞ HABERLER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Aralık 2016 18:16
www.evrensel.net