Türkeş, sorumlu olduğu kurumlardaki ihraç sayısını açıkladı

Türkeş, sorumlu olduğu kurumlardaki ihraç sayısını açıkladı

Tuğrul Türkeş CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine verdiği cevapta sorumlu olduğu kurumlardaki ihraç sayısını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'ndan 11 kişi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan da 4 kişini  ihraç edildiğini açıkladı. Türkeş, ihraç edilen personellerin yerine yeni personel alımı yapılmadığını belirtti. 

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, sorumluluğunda olan kurumlardan 16 Temmuz - 7 Kasım 2016 tarihleri arasında kaç personel ihraç ediliğine yönelik soru önergesine cevap veren Başbakan Yardımcı Tuğrul Türkeş, sorumlu olduğu kurumlardan ihraç edilen personel sayısını açıkladı. Türkeş, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bünyesinde yer alan kurumlardan  bir Daire Başkam, bir idari işler müdürü, 3 Yüksek Kurum Uzman Yardımcısı, bir mütercim, bir muhasebeci, 3 bilgisayar işletmeni, 5  memurun açığa alındığını, bunlardan bir Yüksek Kurum Uzman Yardımcısı, 3 bilgisayar işletmeni, 2  memur olmak üzere toplam 6 meslekten ihraç edildiğini belirtti. Açığa alınanlardan, bir Yüksek Kurum Uzman Yardımcısı, bir mütercim, bir muhasebeci, 3 memur olmak üzere toplam 6 personel görevine iade edildiğini bildirdi. 

Türkeş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığında ise 11 personel görevinden uzaklaştırıldığını, bunlardan  4 personelin ihraç edildiğini, bir personelin de görevine iade edildiğini açıkladı. Halen açıkta bulunan 6 personele ilişkin bilgi vermedi. Türkeş, her iki kurumda da ihraç edilen personel yerine alım yapılmadığını belirtti. (Ankara/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net