OHAL canlı bombalara değil, muhaliflere

OHAL canlı bombalara değil, muhaliflere

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, bombalı saldırıların ardından birçok yerde parti binalarına dönük saldırılara tepki gösterdi. 

Parti binalarına saldıranların gözaltına alınmadığını aktaran Bilgen, Kayseri'de olay yerinde yangın devam ederken itfaiyenin tabelalarını indirmesini eleştirdi. Bilgen, “OHAL uygulamalarının sadece demokratik siyaset yapanlara, sendikal mücadele yürütenlere, akademisyenler ve gazetecilere geçerli odluğunu ancak canlı bombaların OHAL koşulları içerisinde her türlü eylemi yaptığını söyledi. 

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, İstanbul ve Kayseri'deki bombalı saldırılardan sonra parti binalarına yönelik saldırıları değerlendirdi. HDP Genel Merkezi'nde bas açıklaması yapan Bilgen, parti binalarına yönelik saldırıların ayrıntılarını paylaştı. Bilgen, “Görünen o ki OHAL uygulamaları, sokağa çıkma yasakları, toplanma, gösteri yürüyüşü yapma engellemeleri sadece demokratik siyaset yapanlar, sendikal mücadele yürütenler, akademisyenler ve gazeteciler için geçerli. Canlı bombalar OHAL koşulları içerisinde her yere gidebiliyor ve her türlü eylemi gerçekleştirebiliyor” dedi. Herkesin can güvenliğini sağlamakla sorumlu olanın hükümet olduğunu belirten Bilgen, hükümetin sorumluluktan kurtulmak ve yaşanan ölümlerden dolayı hesap vermemek için hedef şaşırtıcı bir takım açıklamalar yaptığını söyledi.  

‘POLİS DELİLLERİ KARARTIYOR’

Beylikdüzü ilçe binalarının tamamının yakıldığını, çoğu ilçe binasında resmi evrakların yakıldığını, parçalandığını belirten Bilgen, HDP Beylikdüzü ilçe binasının harap edildikten sonra duvarlara yazı yazıldığını ancak polislerin yazıların üzerini siyah boyayla kapattığını aktardı. Bunun hukuktaki adının delil karartma olduğuna dikkat çeken Bilgen, “Saldırıyı önlemiyorsunuz, engelleyici bir tutum yok, saldırıyı yapanlarla ilgili bir gözaltı yok, gelip sadece delilleri karartıyorsunuz” dedi. Parti genel merkezlerine yönelik de saldırıların deavm etiğini ifade eden Bilgen şöyle konuştu; “Bütün bunlarla ilgili yaptığımız uyarılara rağmen Genel Merkezimize iki saldırı girişimi var. Önce bir grup kapıyı zorluyor, tekmeliyor, polisler tarafından kollarına girilip götürülüyorlar. Nereye götürüldüler bilen yok. Bizim dün gece yaptığımız açıklamanın ardından arkadaşlarımız bir bakana ve bir müsteşara ulaşılıyor. İçişleri Bakanı bir açıklama yaparak diyor ki "Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor". Bu açıklamadan sonra, genel merkezimize tekrar gece geç saatlerde 01:15’te iki kişi geliyor, binaya arkadan çıkmaya çalışıyor yakma girişiminde bulunuyorlar. Sadece İçişleri Bakanı’nın açıklamasından sonra bile yaşadığımız manzara bu.”

İTFAİYE YANGIN DEĞİL, TABELA İNDİRMEK İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞ

Gazetecilere fotoğraflar gösteren Bilgen, Beykoz’da parti binalarına yapılan saldırıda terörle mücadele ekibinin olmadığına dikkat çekti. İlçe binalarının yakıldığını ve bu manzaradan sonra saldırganlara bir gözaltı olmadığını vurgulayan Bilgen, il ve ilçe yöneticilerinin de kamera görüntülerinin ellerinden alınması için gözlatına alındıklarını söyledi. Yine Kayseri'de bombalı saldırının hemen ardından partilerine saldırılmasına dikkat çeken Bilgen, “Bu manzara Kayseri’den, itfaiye aracı yangını söndürmek için değil tabelamızı söküp bir bayrak asmak için görevlendirilmiş” dedi. 

BAŞKANLIK HAYALLERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Yaşanan süreçte bir taraftan iç savaş koşulları yaratılmak istendiğini ifade eden Bilgen, partilerinin siyaset yapma ortamının da kaldırılmak istendiğini vurguladı. Bilgen, “Provokasyonlara gelmeme konusunda bir çaba sarf ettiğimiz gibi demokratik siyasetteki ısrarımız da sürecek. Ne korkup sineceğiz ne de başkanlık planlarını hayata geçirme oyunlarına fırsat vereceğiz” dedi.  (Ankara/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 18 Aralık 2016 15:04
www.evrensel.net