İsveç’in gündemi Turkcell sansürü

İsveç’in gündemi Turkcell sansürü

Turkcell’in Twitter'ı sansürleme girişimleri İsveç'in gündeminde. İsveç Ticaret Bakanı Damberg ve Sol Parti Lideri Sjöstedt, sansüre tepki gösterdi.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Mobil telefon operatörü Turkcell’in talebiyle uygulanan sosyal medya sansürüne, ortağı TeliaSonera şirketinin ülkesi İsveç’ten tepkiler artıyor.

İsveç Ticaret Bakanı Mikael Damberg, Arbetet Global adlı gazetenin, “İsveç Hükümeti’nin Telia şirketinin ortaklarından olan bir şirketin Türk devletinin gücünü göstermesinin bir aracı olarak kullanılmasınını akılcı olup olmadığı” sorusunu, “Elbette bu sorunları oldukça ciddi buluyoruz. Bu, Telia’nın temel prensiplerine aykırı ama şirkete sahip olma mücadelesinden dolayı Telia’nın bu düzeyde karar verme yetkisi yok” diyerek yanıtladı.

‘BASKILARDAN PARA KAZANAMAYIZ’

Sol Parti Lideri Jonas Sjöstedt de, bir İsveç tekeli olan Telia’nın ortağı Turkcell’in eleştirel tweet atan kullanıcılarına dava açmasına tepki gösterdi.

İsveç devletinin Telia’nın en büyük ortağı, Telia’nın da Turkcell’in en büyük ortağı olduğunu hatırlatan Sjöstedt,  Ticaret Bakanı Miael Damberg’nin Telia’nın karar verme yetkisi olmadığını söylemesini de eleştirerek, “Eğer şirketin sahibi olarak etkileme olanağımız yoksa Turkcell Telia içinde yer almamalı. Temelde biz Türkiye’deki baskılardan para kazanıyoruz. Bu tamamiyle kabul edilemez” diyerek eleştirdi.  

İSVEÇ’TE BÜYÜK TARTIŞMA YARATTI

Karaman’da çocuklara yönelik cinsel istismar olayıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na sponsorluk yaptığı için kullanıcılarının sosyal medyada tepki gösterdiği Turkcell, şirketin saygınlığını zedelediği gerekçesiyle bini aşkın twette erişim yasağı uygulamış, 124 kullanıcı aleyhinde de 10 biner lira tazminat davası açmıştı.

Turkcell’in ifade özgürlüğünü engelleyen tutumu İsveç tekeli Telia’da rahatsızlık yaratmış, medyada artan eleştiriler üzerine Telia’nın basın sorumlularından Henrik Westman, “Turkcell’in Twitter'ı sansürleme girişiminden endişe duyuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

www.evrensel.net