Gazeteciler: Kırkaya'nın gazeteciliğine tanık ve kefiliz

Gazeteciler: Kırkaya'nın gazeteciliğine tanık ve kefiliz

Gazeteciler, Ankara'da gözaltında alınan DİHA'nın Ankara Haber Şefi Kenan Kırkaya'nın serbest bırakılmasını istedi. 

İstanbul Beşiktaş'taki saldırının ardından birçok kentte HDP'lilere yönelik gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında Ankara'da aralarında gazeteci Kenan Kırkaya'nın da bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmıştı. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan DİHA'nın Ankara Haber Şefi Kenan Kırkaya'nın da aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında soruşturma dosyası hala yok. 

Gazeteci Kenan Kırkaya'nın avukatı Hasan Erdoğan, 9 kişinin aynı dosya kapsamına alındığını ancak savcı atanmadığı için dosyaya hala ulaşamadıklarını belirtti. Erdoğan, Kırkaya’nın yurtdışına kaçacağı yönünde yapılan bir ihbar nedeniyle gözaltına alındığı bilgisini verdi. 

'KIRKAYA'NIN GAZETECİLİĞİNE KEFİLİZ'

Öte yandan Kırkaya’nın günlerdir soruşturma dosyası ve savcı ataması yapılmadan gözaltında tutulmasına gazetecilerden de tepki geldi. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) eski başkanı Ercan İpekçi, Kırkaya’yı uzun süredir tanıdığını ve gazeteciliğine “kefil” olduğunu belirtti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "gereği yapılacak" söyleminin ardından Kırkaya'nın gözaltına alındığını vurgulayan İpekçi, “Biz şiddetle bir alakasının olmadığı, mesleki faaliyetlerinin dışında da herhangi bir şeyi olmadığının tanığıyız, kefiliyiz” dedi. İpekçi,Kırkaya’nın bir an önce serbest bırakılmasını istedi. 

'SOYLU'NUN SÖYLEMİNDEN POLİS KENDİNCE BİR SONUÇ ÇIKARMIŞ'

Evrensel Gazetesi Ankara Temsilcisi Cem Gurbetoğlu da, Kırkaya’yı uzun yıllardır gazetecilik faaliyetinden dolayı tanıdıklarını ifade ederek, Kırkaya’nın çözümsüzlüğün derinleştiği her dönemde gözaltına alınarak tutuklandığını anımsattı. OHAL sonrası gazetecilere yönelik artan baskıları hatırlatan Gurbetoğlu, “Bütün bunlara rağmen gazetecilik yapmaya devam edenler ise gözaltı ve cezaevi ile susturulmaya çalışılıyor. Kenan da aynı şekilde haber yapması engellenmek istenen bir arkadaşımız. Neyle suçlandığı dahi belli değil. Belli ki bir yargı kararı da yok. Anlaşılan İçişleri Bakanı Soylu’nun ‘intikam’ söyleminden polis kendince bir sonuç çıkarmış. Fırsat bu fırsat sesini kısmak istediği gazetecilere yönelmiş. Biz gazeteciler, dayanışmayla mücadeleyle bugünleri de aşacağız. Yeter ki, dik duralım, gerçekleri yazmaktan vazgeçmeyelim. Kenan’ın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” diye belirtti. (DİHABER)
 

www.evrensel.net