18 Aralık 2016 04:18
Son Düzenlenme Tarihi: 18 Aralık 2016 04:20

Polonya'da halk sansüre karşı meclisi kuşattı

Polonya’da halk mecliste medya yasağını öngeren yasal düzenlemeye karşı meclisi işgal etti.

Polonya'da halk sansüre karşı meclisi kuşattı

Paylaş

Polonya’da parlamento muhabirlerinin meclisten görüntü almasının yasaklanmasını öngören tasarıyı protesto eden halk meclise giriş çıkışları kapattı. 200’den fazla iktidar partisi vekili mecliste kapalı kaldı.

Polonya’da muhalefet partisi milletvekilleri de meclis kürsüsünü işgal ederek, medyanın parlamentoya erişimini engelleyen yasa tasarısını protesto etti.

Yasa tasarısı parlamento oturumlarını sadece belirlenmiş televizyonların kaydetmesini ve parlamentoda bulunan muhabirlerin sayısını kısıtlamayı hedefliyor. İktidar partisi yasanın milletvekillerinin çalışma kalitesini artıracağı görüşünü savunuyor.

Polonya’da yüzlerce kişi mecliste medya yasağını öngören yeni yasal düzenlemeye karşı meclis binasını işgal ederek tepki gösterdi.

İktidardaki Hak ve Adalet Partisi (PiS) üyesi 200’den fazla milletvekilinin meclis binasından çıkışına izin vermeyen halk bina önünde eylem düzenledi. Meclisten çıkışı engellenen vekiller arasında PiS Genel Başkanı Jaroslow Kaçinski’nin yanı sıra ülkenin yeni Başbakanı Beate Szydolo’nun da bulunduğunu bildirdi.

Halk, 2017 bütçesinin “yasa dışı” olarak kabul edilmesine de tepki gösterdi. Bütçe oylaması cuma akşamı, meclis genel kurulu 30 muhalif milletvekili tarafından işgal edildiği için meclisin diğer salonunda yapılmıştı. Muhalefet, meclisteki kaos sebebiyle bazı milletvekillerinin oylamaya katılamadığını belirtti ve oylamanın meşruiyetini kaybettiğini açıkladı.

Hükümetin hayata geçirmeyi planladığı basın düzenlemesi, Polonya medyasının da tepkisini çekiyor. Cuma günü 20’den fazla medya organı, meclis oturumunu boykot etti. Medya çalışanları, düzenlemenin yürürlüğe girmesi durumunda, bir milletvekilinin oylama sırasında orada bulunmayan başka bir vekil adına oy kullanması gibi usulsüzlüklerin belgelenemeyeceğini savunuyor. Düzenleme meclis genel kurulundan sadece devlet kuruluşlarının görüntü alabilmesini öngörüyor. Parlamento muhabirlerinin ise meclis içinde milletvekilleri ile karşı karşıya gelmeyecekleri başka bir bölümde çalışması planlanıyor. Polonya’nın muhafazakâr hükümeti, hayata geçirdiği yasal reformların ülkede hukuk devletinin işlerliği zayıflattığı gerekçesiyle sadece muhalefetin değil, AB’nin de tepkisiyle karşı karşıya kalıyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Bakan Özhaseki ‘troll’ oldu

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa