ERDEMİR sözleşmesi Renault  işçisinin isteklerini karşılamaz

ERDEMİR sözleşmesi Renault işçisinin isteklerini karşılamaz

ERDEMİR’de imzalanan TİS, Renault işçilerinin de gündeminde. Renault işçileri, 'Yıllardır kayıplarımız var, bu zamla karşılanmaz' dedi.

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Metal sektöründe sözleşme dönemi yaklaşırken başta ERDEMİR’de imzalanan TİS ve Birleşik Metal’in örgütlü olduğu fabrikalarda EMİS’le yapılan görüşmeler Renault işçilerinin gündeminde. ERDEMİR’de imzalanan sözleşmenin Renault’da bir karşılığı olmadığını söyleyen işçiler “Yıllardır kayıplarımız var, bu zamla karşılanmaz. Renault’da yetkili sendika olmak istiyorlarsa işçinin hakkını savunacak ve işçinin isteklerini yerine getirecek yoksa burada barınması imkansız hangi sendika olursa olsun” diyor. Yeni işe girenlerin işi bıraktığını söyleyen işçiler, şartların ağırlığı karşısında alınan ücretin çok komik durduğunu, durum böyle olunca da girenlerin bir ay sonra çıktığını dile getiriyor.

‘GENÇ İŞÇİLER FABRİKADA DURMUYOR ARTIK’

İşçiliğin her geçen gün kötüye gittiğini söyleyen Renault işçisi; “Bugün her şeye zam geliyor yumurta bile iki katına çıktı ama işçiye gelince bu zam hep yok. Asgari ücret artışı için yapılan görüşmeler de bunun bir göstergesi. Genç işçilerde artık fabrikada uzun süre kalayım beklentisi yok. Çünkü ‘Burada aldığım parayı daha rahat bir iş kolunda da alırım’ diyor. Mesela fabrikaya sürekli yeni işçi alınıyor belli bir eğitimden geçiriliyor ve işe alınan 100 işçi varsa bunun 5 ya da 6 tanesi fabrikada kalıyor diğerleri ‘Bu şartlarda bu parayla çalışılmaz’ deyip işi bırakıyor. Gece vardiyasında mesainin bitmesini beklemeden gece saat 3’te işi bırakanlar var. Bu bile şartların ne kadar ağır ve kötü olduğunun bir göstergesi” dedi.

“Eylemler sonrası işten atılan arkadaşların davaları kazanmaları bizlere büyük bir moral oldu. Haklılığımız bir kez daha kanıtlanmış oldu” diyen işçi; “Fabrika yönetimi Türk Metal’le ortak hareket ederek işçinin sendika seçme özgürlüğüne müdahale ediyor. Fabrika yönetimi ‘İşçinin sendikal tercihine karışmıyoruz’ diyordu ama bugün ise bunun tam tersini yapıyor ve ‘O dönem öyle gerekiyordu öyle yaptık’ diyorlar” dedi.

‘O SÖZLEŞME RENAULT’YU TATMİN ETMEZ’

Ocak sonunda fabrikada çıkışlar olacağı söylentisinin dolaştığını söyleyen bir başka işçi ise; “Teşvikli çıkışlar olacağı söyleniyor. Bu tür söylentiler yayılarak fabrikada huzursuzluk yaratılmaya çalışılıyor. ‘Bu gerçekse acaba beni çıkarırlar mı’ gibisinden. Böyle yaparak işçiye psikolojik baskı kuruyorlar. Bu dönem yapılacak sözleşmede herkesin beklentisi çok yüksek. ERDEMİR’de imzalanan sözleşme Renault’yu tatmin etmez. Çünkü çok kaybımız var bizim yıllardır. O yüzden Renault’da taslağı hazırlarken bunları görerek ve bilerek hazırlamalı hem Birleşik Metal hem de Türk Metal. Şu an ikisi de birbirini bekliyor açıkçası. İlk hamleyi kim yapacak? Diğeri de ona göre hareket edecek ama burada asıl nokta kimin Renault işçisine kulak vereceği. Eğer fabrikada yetkili sendika ve kalıcı olmak istiyorsa işçinin haberi olmadan hiçbir şey yapmamalı ve işçinin taleplerine kulak vererek istekleri karşılamalı” dedi.

HERKES İŞÇİDEN BİR ŞEY KESİYOR

“Türk Metal üyesi olmadığım halde sendikal aidat kesiliyor benden” diyen bir başka Renault işçisi ise, “İşçinin maaşından herkes bir şeyler kesiyor. Üyesi olmadığım halde sendikal aidatı sendika kesiyor, işsizlik parasını devlet kesiyor. ‘Ne koparırsam’ mantığı yani. Bu kesilen paralar ne oluyor o da belli değil” diyor. “Fabrikanın ne olduğu belli değil ağır sanayi mi, hafif sanayi mi yoksa montaj sanayi mi belli değil” diyen işçi şunları söylüyor; “Bundan 15-20 yıl önce memurlar işçiye gıptayla bakıyordu. Şimdi bu durum tam tersine döndü. Herkes işçinin haklarına, alacağına göz dikti. Orasından burasından kopara kopara bu hale getirdiler. Fabrikada çoğu kişinin bankalara borcu var. Hareket edemiyorlar. Ama halen ‘İşçiye zam yapmayalım, durumları çok iyi bunların’ diyorlar. Ben yıllardır Bursa’dayım bir ya da iki kere Uludağ’a gittim. O da eskidendi tabii. Şimdi mümkün değil gidemem. Teleferik fiyatı 35 TL kişi başı. Ailemle gitmeye kalksam gidiş geliş bize çok rahat 500 TL’ye patlar. Verdikleri para ortada bu örnek bile her şeyi açıklıyor aslında” dedi.

GENÇ İŞÇİLER İÇİN EMEKLİLİK ARTIK HAYAL

Yeni işe girenlerin emekli olmayı hayal olarak gördüğünü söyleyen bir başka işçi ise “Genç işçiler ‘abi ben 40 sene çalışacam da burada emekli olacağım. Hayalden başka bir şey değil’ diyorlar. Haklılar da. Çalışma koşulları da her geçen gün ağırlaşıyor. Zaten alınan ücret ortada. Böyle giderse kimse otomotiv sektöründe çalışmaz. Çalıştıracak insan da bulamazlar. Önceden meslek lisesi çıkışlı olanlar alınırdı genelde. Şimdi bu durum değişti. Çünkü işe giren bir ay sonra çıkıyor. Bu sözleşmede isteklerimiz karşılanmalı başka çaresi yok bu işin. Türk Metal’e güveniyor musunuz dersen güvenmiyoruz açıkçası. Bu sefer de yüksekten atıp tutuyorlar. Göreceğiz bunu. Şunun şurasında 4.5 ay var dediklerini ne ölçüde yapacaklar” dedi. 

www.evrensel.net
ETİKETLER RenaultEMİS