Gebze'de Erdoğan’ı eleştiren öğretmene sürgün

Gebze'de Erdoğan’ı eleştiren öğretmene sürgün

Gebze'de Eğitim Sen Üyesi Serdar Dikkatli, Cumhurbaşkanı'nı eleştirdiği için Kandıra'ya sürgün edildi.

Gebze'de Eğitim Sen Üyesi Serdar Dikkatli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği için "Cumhurbaşkanına hakaret" ettiği iddiasıyla savunması dahi alınmadan Kandıra’ya sürüldü. Kırkarmutlu köyünün ilkokulunda görevlendirilen Dikkatli, her gün 120 kilometre yol gidip geliyor.

Sendikanın sürgünü protesto için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki basın açıklaması OHAL gerekçesiyle engellendi. Sendika binasında yapılan basın toplantısında konuşan Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem “Gerçekten sebep soruşturmaysa yakın bir okula gönderilebilirdi. Hepimiz biliyoruz ki; Kandıra sürgün yeri. Bu sürgün de ceza niteliğindedir” dedi. Sürgün edilen Serdar Dikkatli ise “Öğretmen demokratik tutum alır, tartışır, ne olursa olsun gerçeği aşılar. Açığa alınan, uzaklaştırılan yüzlerce öğretmen var. Ama geçmişten beri bu süreç bizleri dize getirmedi, getirmeyecek” dedi. 

Birleşik Metal-İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ise işçi ve emekçilerin topyekün bir saldırı ile karşı karşıya olduğunu belirterek, “Kandıra’da bir fabrikada örgütlenirken 35 işçi atıldı. General Elektrik’te ve Schneider Elektrik’te yapmak istediğimiz basın açıklamaları engellendi” dedi. Nakliyat-İş Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal da “Olağanüstü hal ile istedikleri gibi işçi atıyorlar. Saldırılar kişisel değil. Mücadele eden tüm kurumlara saldırı var. Ortak bir irade göstermek gerek” dedi. (Gebze/EVRENSEL)

www.evrensel.net