Cumartesi Anneleri: Tek umudumuz barış

Cumartesi Anneleri: Tek umudumuz barış

612. kez Galatasaray'da toplanan Cumartesi Anneleri, kayıp yakınlarının akıbetini sordu ve barış çağrısı yaptı.

Cumartesi Anneleri, kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için 612’nci kez Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. Üzerine kımızı karanfillerin bırakıldığı “Failler belli kayıplar nerede” pankartı açılan eylemde, kayıpların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Bu haftaki eylemde 24 Ekim 2016 tarihinde polisler tarafından Ankara Batıkent’te gözaltına alındığı iddia edilen Müjgan Ekin, 1991 yılında Şırnak’ta gözaltında kaybedilen Agit Akipa ve İbrahim Demir'in akıbeti soruldu. Geçtiğimiz hafta Beşiktaş’ta ve bugün Kayseri’de gerçekleşen  bombalı saldırılar kınandı.

Agit Akipa'nın oğlu  Fehmi Akipa ilk söz aldı.  Akipa, “Bundan 26 yıl önce babam ve İbrahim Demir faili meçhul cinayete kurban gitti. Acımızı çektik. Bundan sonra tek umudumuz ülkeye barışın ve huzurun gelmesi. İnsanca ve birlikte yaşamak için bugünden sonra faili meçhul cinayetlerin olmaması için barış gelmeli” diye konuştu.

‘ARTIK YETER’

Daha sonra İbrahim Demir’in kızı Deniz Demir seslendi.  Demir, “Yıllarca barış umudu ile yaşadık. Bir dönem çok umutlandık. Ama sürece bakıyoruz, bize daha ağır şeyler yaşatıyorlar. Bu ağır şeyleri artık yaşamak istemiyoruz. Artık yeter diyoruz. Babam kaybedildiğinde 10 yaşındaydım. Hâlâ aynı acıları yaşıyoruz. Bu kana doymadınız mı? Artık yeter diyoruz. Tek umudumuz barıştır” dedi.

‘BARIŞA BİR YOL AÇIN’

HDP Milletvekili Hüda Kaya, “Yıllardır ülkemizde kara bulutların dağılmasını isterken her geçen gün, her sabah yeni kara bulutlarla uyanıyoruz. Biz artık ülkemizdeki bütün halkların  endişe ile yaşamamasını istiyoruz. Bizlere bu mücadelenin karşısında hâlâ kan, şiddet, savaş dayatılıyor” diye konuştu.  Sabah saatlerinde Kayseri’de yaşanan bombalı saldırıya değinen Kaya, “Giden bizim kanımız, giden bizim canımız. Bu ülke ve insanımız kaybediyor. Şiddet şiddeti doğuruyor. Gücü elinde bulunduranlar, ülkeyi yönetenler, emniyeti, yargıyı ve medyayı elinde bulunduranlar bu ülkeye savaşı dayatmayın. Güç elinizde bir yol açın, barışa bir yol açın. Acının önüne geçebilecek her şey elinizde bir adım atın. İnsanlar bir mezar taşına hasret, mücadele ediyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor” dedi. Müjgan Ekin’in 55 gündür kayıp olduğunu söyleyen Kaya, “Biz kaos ülkesi istemiyoruz. Biz insanların kaybedildiği kaçırıldığı bir ülke istemiyoruz. Devlet yöneticileri çıksınlar bir açıklama yapsınlar. 90’lardan daha kötüye getirdiğiniz bir ülkede bir kadın kaçırılıyor. Ve siz bir açıklama yapmıyorsunuz. Şiddetin durması gerekiyor. Artık kanı kanla yıkamayalım” dedi.

‘YÜREĞİM ACINI KALDIRMAYACAK KADAR YAŞLANDI’

Eylemde İbrahim Demir’in annesi Sare Demir’in mektubu okundu. Anne Demir, “Zaman her şeyin ilacı olsa da acının ilacı değildir. Zaman yüreğindeki yarayı iyileştirmiyor, her gün biraz daha artıyor, her gün biraz daha kanıyor.Aradan 26 yıl geçti. 26 yıl önce  bugün seni benden  alıp kopardılar. Biliyor musun 26 yıl önce gençtim, saçlarıma aklar düşmeyip yüreğimi acılar  sarmamıştı. Ve ben yaşladım. Yüreğim  acını kaldırmayacak  kadar yaşlandı. Ama sen hala gözümde o küçük çocuksun” dedi.

‘CEZASIZLIK SON BULSUN, HAKİKAT AÇIKLANSIN’

Bu haftanın basın açıklamasını Cumartesi İnsanlarından Leyla Havva Kaya okudu. 55 gün önce kendini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırıldığı iddia edilen Müjgan Ekin’in nerede olduğunu soran Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün Ekin ailesinin sesi olarak da buradayız. 55 gündür tanıklara rağmen, kaçırılmasını  gerçekleştiren organize yapının kamera görüntüleri açığa çıkmasına rağmen, Müjgan Ekin’in akıbeti hakkında resmi makamlar susuyor.”

Kaya, Müjgan Ekin'in nerede olduğu açıklanan kadar ‘Müjgan Ekin nerede?’ sorusunu sormaya devam edeceklerini belirtti. 612. haftada kayıt dışı gözaltına alınan ve gözaltına alındıkları 25 yıl inkar edilen Ibrahım Demir ve Agit Akipa’yı unutmadıklarını dile getiren Kaya, “12 Aralık sabahı İbrahim Demir ve Agit Akipa İdil’den köye dönerken, çevrede JİTEM’ci olarak bilinen kişiler, korucular ve askerler tarafından bindikleri traktörden indirildi. Traktördeki diğer kişiler köye ulaşınca durumu ailelere anlattı. Jandarma karakoluna giden ailelere, karakol komutanı ‘Onları hiç görmedik’ dedi. Tanıklara rağmen, failler biliniyor olmasına rağmen hukuk işletilmedi. Dosyada delil yetersizliği gerekçe gösterilerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Ibrahım Demir ve Agit Akipa dosyasındaki cezasızlık son bulsun.  Hakikat açıklansın, adalet sağlansın” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Aralık 2016 14:28
www.evrensel.net
ETİKETLER Cumartesi Anneleri