Hugh Hudson’ın yeni filmi  ‘Altamira’ bugün Randevu’da

Hugh Hudson’ın yeni filmi ‘Altamira’ bugün Randevu’da

19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali ikinci gününe Sinema Tarih Buluşması” filmlerinden “Altamira” ile başlıyor. 

19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali ikinci gününe Sinema Tarih Buluşması” filmlerinden “Altamira” ile başlıyor. 
Yıl 1879. 9 yaşındaki Maria Sautola ve babası Marcelino, ilk mağara resmini ve koşmakta olan bir bizona ait ustaca yapılmış resimleri keşfederler. Ama Maria’nın dini bütün annesi Conchita, tarih öncesi çağlarda yaşamış “vahşilerin” böyle muhteşem sanat eserleri yaratmış olması fikrinden rahatsızdır. Katolik Kilisesi de bu keşfi İncil’in beyanlarına bir saldırı olarak görür.

Dönemin önde gelen Tarih Öncesi Uzmanı Carthailac ise Marcelino’nun bir dolandırıcı olduğunu ve buluşunun da sahte olduğunu beyan eder. Aile bir krize sürüklenir ve mağara kapatılır. Bu durumdan kurtulmaları ve saygınlıklarını geri kazanmaları yolunda ellerindeki en büyük güç, birbirlerine duydukları sevgi olacaktır.

Picasso’ya göre başka bütün sanat eserlerinin gözden düşmesine yol açan bir sanatsal keşif hikayesi, şık tasarımı ve güzel görüntüleriyle melodramatik ve epik bir nitelik kazanmış.

Hugh Hudson’ın yeni filmi “Altamira”yı bugün 11.00’de Atlas Sinemasında izleyebilirsiniz.

MADEN

1978 yapımı Yavuz Özkan imzalı “Maden” de günün filmleri arasında. Sosyalist devrimci bir maden işçisi olan İlyas, iş arkadaşlarını maden ocağındaki kötü koşulları daha fazla kabul etmemeye ikna etmeye çalışmaktadır. Zamanla çabaları sonuç verir ve iş arkadaşlarını sarı sendikanın etkisinden kurtarır. O sıralarda bir grup işçinin göçük altında kalması da bu kararda etkili olur. Bu olumsuz durumu aşarak çalışma koşullarının düzeltilmesini sağlamak için İlyas ve Nurettin bir imza kampanyası başlatır. Bu süreçte patron önce işçi ailelerinin gözünü boyamak için şehre lunapark getirtir, işe yaramayınca da İlyas’a suikast düzenler. Başarısız suikast girişimiyle birlikte işçiler arası dayanışma da giderek artar ve iş yavaşlatma ile başlayan eylemler, İlyas’ın göçük altında kalmasıyla greve dönüşür.“Maden” bugün 13.30’da Atlas Sinemasında.


İSPANYA’NIN BİR GÜNÜ

Yönetmenliğini Kevin MacDonald’ın, yapımcılığını Ridley Scott’ın üstlendiği Life in a Day filmine temel olan fikirden yola çıkarak hayata geçirilmiş bir film projesi olan İspanya’nın Bir Günü, İspanya’da ve yurt dışında yaşayan İspanyol halkının hikayesini İspanyol halkı tarafından çekilmiş bir filmle anlatmayı hedefliyor. 
Aynı zamanda muazzam bir  sosyal ve kültürel değişime sahne olan günümüz İspanyası’na ait korkuları ve hayalleri geleceğin İspanyol halkına aktarmayı amaçlıyor. İspanyol halkı tarafından yaratılmış ve çekilmiş en yenilikçi toplumsal film ve İspanya’da gerçekleştirilmiş en sıra dışı toplumsal sinema eylemi.
“İspanya’nın Bir Günü” bugün 16.00’da Atlas Sinemasında izlenebilir. 


NOMA - BENİM GÜZEL FIRTINAM


René Redzepi, dört kez dünyanın en iyi restoranı seçilmiş olan Noma’nın şefidir. Redzepi’nin hikayesi, hemşehrisi Hans Christian Andersen’in “Çirkin Ördek Yavrusu” masalının çağdaş bir uyarlamasıdır adeta. Başlangıçta yarı Arnavut, yarı Danimarkalı kökeninden dolayı Danimarkalılar tarafından dışlanan René Redzepi, şu anda Hamlet’ten sonra dünyanın en tanınmış Danimarkalısıdır. Noma’nın açılışında kendisiyle dalga geçilmiştir ama bugün gurme mutfağı dünyasının en etkili şefidir.


“Noma - Benim Güzel Fırtınam” bugün 13.30’da Cinemaximum Historia Fatih’te gösterilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Aralık 2016 22:42
www.evrensel.net