İşçiler: ücretler ödenmediği için ev sahibinden saklanıyoruz

İşçiler: ücretler ödenmediği için ev sahibinden saklanıyoruz

Kocaeli'de Göçmen Börekçisinde çalışan işçilerin ücretlerinin 3 aydır ödenmediği iddia ediliyor.

Gözde MEYDAN
Kocaeli 

2015-2016 döneminde Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasına giren Göçmen Börekçisinde çalışan işçiler 3 aydır ücretlerinin ödenmediğini söyledi. Göçmen Börekçisi Genel Müdürü Taner Durmaz ise iddiaları kabul etmedi. 

Pek çok ilde ve yurt dışında da yatırımlarını sürdüren Göçmen Börekçisi poğaça, yaş pasta gibi unlu mamuller üretiyor. Körfez’ de bulunan fabrikada 165 işçi çalışıyor. Çoğunlukla kadın işçilerin çalıştığı fabrikada ücretler asgari ücret düzeyinde. Börekçiler ise ek olarak tepsi başına 5 lira alıyor. Görüştüğümüz işçiler yoğun tempoda çalıştırıldıklarını söyledi. 3 aydır ücretlerini alamadıklarını söyleyen işçiler, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı: “Maaş alamadığımız için ev kirasını, borçlarımızı ödeyemedik, bazı arkadaşlarımız çok zorlandı ev sahibinden saklananalar bile var.” İşçiler ücretlerinin ödenmemesine ilişkin kendilerine “Yurt dışına gönderilen ürünlerin parasının ödenmemesi” açıklamasının yapıldığını aktardılar. 

İŞTEN ATMA OLABİLİR

Yaşadıkları bu sorunun gündem yapılması için yerel gazete Kocaeli Gündem’e başvurduklarını ve gazetenin yazarlarından Ümit Rende’nin bu sorunu köşesine taşıdığını ifade eden işçiler, bunun sonrasında gazetenin Göçmen Börekçisinin sahipleri tarafından arandığını söyledi. Gazetede çıkan haberler sonrasında ücretlerinin bir kısmının ödendiğini, ancak patronun bir yandan da yerel gazeteye haber veren işçileri araştırmaya başladığını anlatan işçiler, işten atmaların yaşanabileceğine dikkat çekti. 

SERVİS SORUNU VAR

Mesailerinin 08.00-18.00 olduğunu ancak servis sorunu yaşadıklarını dile getiren işçiler “İşten akşam 6’da çıkıyoruz ama iki saat servis beklediğimiz oluyor. Kendi imkanlarımızla gitmek istesek; aldığımız para yola gidecek” dedi.

GENEL MÜDÜR İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Konuyla ilgili telefonla görüştüğümüz Göçmen Börekçisi Genel Müdürü Taner Durmaz, “Çıkan haberlerin gerçek dışı, 3 ay maaş ödenmese bu kadar işçiyi çalıştıramazdık. Her firmada olduğu gibi biz de maaşları 5- 10 günlük bir gecikmeyle ödeyebiliriz, bunun hesabını kimseye vermek zorunda değiliz. Bu haberi yapan köşe yazarı hakkında maaş dekontlarını da delil olarak sunup savcılığa suç duyurusunda bulundum. Kendisine reklam ilanı vermediğimiz için karalama kampanyası yapıyor” diye konuştu.  

Kocaeli Gündem Gazetesi Yazarı Ümit Rende ise bu iddiaya şöyle yanıt verdi: “Ben işçilere haber yapacağıma dair söz verdim; ortada bir mağduriyet var, orada çalışan bir işçinin eşi, beni yolda durdurup hâlâ maaşların yatmadığını söylüyor. Yoksa benim Göçmen Börekçisinin sahipleriyle herhangi bir husumetim yok.” 

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Aralık 2016 19:52
www.evrensel.net