İşçiler: ücretler ödenmediği için ev sahibinden saklanıyoruz

İşçiler: ücretler ödenmediği için ev sahibinden saklanıyoruz

Kocaeli'de Göçmen Börekçisinde çalışan işçilerin ücretlerinin 3 aydır ödenmediği iddia ediliyor.

Gözde MEYDAN
Kocaeli 

2015-2016 döneminde Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasına giren Göçmen Börekçisinde çalışan işçiler 3 aydır ücretlerinin ödenmediğini söyledi. Göçmen Börekçisi Genel Müdürü Taner Durmaz ise iddiaları kabul etmedi. 

Pek çok ilde ve yurt dışında da yatırımlarını sürdüren Göçmen Börekçisi poğaça, yaş pasta gibi unlu mamuller üretiyor. Körfez’ de bulunan fabrikada 165 işçi çalışıyor. Çoğunlukla kadın işçilerin çalıştığı fabrikada ücretler asgari ücret düzeyinde. Börekçiler ise ek olarak tepsi başına 5 lira alıyor. Görüştüğümüz işçiler yoğun tempoda çalıştırıldıklarını söyledi. 3 aydır ücretlerini alamadıklarını söyleyen işçiler, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı: “Maaş alamadığımız için ev kirasını, borçlarımızı ödeyemedik, bazı arkadaşlarımız çok zorlandı ev sahibinden saklananalar bile var.” İşçiler ücretlerinin ödenmemesine ilişkin kendilerine “Yurt dışına gönderilen ürünlerin parasının ödenmemesi” açıklamasının yapıldığını aktardılar. 

İŞTEN ATMA OLABİLİR

Yaşadıkları bu sorunun gündem yapılması için yerel gazete Kocaeli Gündem’e başvurduklarını ve gazetenin yazarlarından Ümit Rende’nin bu sorunu köşesine taşıdığını ifade eden işçiler, bunun sonrasında gazetenin Göçmen Börekçisinin sahipleri tarafından arandığını söyledi. Gazetede çıkan haberler sonrasında ücretlerinin bir kısmının ödendiğini, ancak patronun bir yandan da yerel gazeteye haber veren işçileri araştırmaya başladığını anlatan işçiler, işten atmaların yaşanabileceğine dikkat çekti. 

SERVİS SORUNU VAR

Mesailerinin 08.00-18.00 olduğunu ancak servis sorunu yaşadıklarını dile getiren işçiler “İşten akşam 6’da çıkıyoruz ama iki saat servis beklediğimiz oluyor. Kendi imkanlarımızla gitmek istesek; aldığımız para yola gidecek” dedi.

GENEL MÜDÜR İDDİALARI KABUL ETMEDİ

Konuyla ilgili telefonla görüştüğümüz Göçmen Börekçisi Genel Müdürü Taner Durmaz, “Çıkan haberlerin gerçek dışı, 3 ay maaş ödenmese bu kadar işçiyi çalıştıramazdık. Her firmada olduğu gibi biz de maaşları 5- 10 günlük bir gecikmeyle ödeyebiliriz, bunun hesabını kimseye vermek zorunda değiliz. Bu haberi yapan köşe yazarı hakkında maaş dekontlarını da delil olarak sunup savcılığa suç duyurusunda bulundum. Kendisine reklam ilanı vermediğimiz için karalama kampanyası yapıyor” diye konuştu.  

Kocaeli Gündem Gazetesi Yazarı Ümit Rende ise bu iddiaya şöyle yanıt verdi: “Ben işçilere haber yapacağıma dair söz verdim; ortada bir mağduriyet var, orada çalışan bir işçinin eşi, beni yolda durdurup hâlâ maaşların yatmadığını söylüyor. Yoksa benim Göçmen Börekçisinin sahipleriyle herhangi bir husumetim yok.” 

Son Düzenlenme Tarihi: 17 Aralık 2016 19:52
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. VIBIH 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Bu gün itibari ile yazılanların tamamı doğru.Akla şu soru geliyor bunları koruyan kim...? Çalışmak için işe başlayan bir tanıdığım sadece bir gün dayanabildi.İçeride tamamen esir kampı gibi zavallı haklarını aramaktan aciz gerçekten ihtiyaç sahibi kadınlarımız var.Hijyen kelimesinin adı dahi geçmemekte olan üretim yerinde tuvaletlerde dahi kullananın ellerini yıkayabileceği bir sabun dahi yok, tuvaletler rezil bir durumda, işçinin soyunması kıyafetlerini bırakması için gerekli bir soyunma odası yok çalışan kadın sayısının 4 te 1 i kadar sayıda soyunma dolabı var,kıyafetler yerlerde...İşin aslı şu içerisi tam anlamıyla bir kabus.İnanın bir günde gördüklerini ve yaşadıklarını anlatan tanıdığımın anlattıklarına benim midem kaldırmadı.Orada gördüklerinden sonra kesinlikle o börekler yenmez demesi hala kulaklarımda. Evet kadın istihdamını dile getiriyorlar ama inanın zavallı kadınlarımızı köle gibi kullanıyorlar.İşe başlarken paraya ihtiyacı olan kadınlardan sağlık raporu isteniyor özel anlaşmalı oldukları körfezde ki bir sağlık kurumundan 60 tl gibi bir paraya sağlık raporu ve Halk Eğitim lerden 25 tl karşılığı HİJYEN kursu adı altında bir kurs aldırılıp sözüm ona bir sertifika veriliyor. Ama ne yazık ki içeride hijyenin sadece adı geçiyor.Yere düşen tepsi tekrar aynı tepsiye konarak satışa gidiyor, kadınlar tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra ne bir tuvalet kağıdı nede sabun ile haşir neşir olmadan üretime devam ediyor.Soruyorum hijyene rastlayan oldumu.Sizden istirham ediyorum böyle bir işletme Kocaeli mize yakışmıyor yalvarırım el uzatınız.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.