'OHAL’e ve baskılara karşı  birlikte mücadele edilmeli'

'OHAL’e ve baskılara karşı birlikte mücadele edilmeli'

Petrol-İş Gebze Şube Başkanı ve Gebze Sendikalar Birliği sözcüsü Süleyman Akyüz OHAL'e karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Özgür GÖZ
Damla ULUDAĞ
Gebze

OHAL’le birlikte fabrikalarda ve sendikal faaliyetler üzerinde artan baskılara dikkat çeken Petrol-İş Şube Başkanı ve Gebze Sendikalar Birliği Dönem Sözcüsü Süleyman Akyüz, birlikte mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

OHAL ilan edildikten sonra işsizliğin ve iş cinayetlerinin arttığına dikkat çeken Akyüz “Artık işçi sağlığı ve iş güvenliğinden bahsedilmez oldu. İşsizlik devam ettiği sürece asgari ücreti bir şekliyle kader olarak dayatmaya devam edecekler. Burada da hepimize görev düşüyor. Mutlaka sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler ortak mücadele etmeli, milyonları ilgilendiren bu süreçte kararlılıkla biz de mücadele etmeliyiz” dedi.

OHAL SORUNLARI ARTIRDI

Sendikaların OHAL’den önce de örgütlülük ve mücadele açısından sıkıntılı bir noktada bulunduğunu ifade eden Akyüz, sıkıntıların OHAL’den sonra daha da arttığını belirtti. Gebze’de Birleşik Metal-İş’in Bireysel Emeklilik Sistemiyle ilgili yapmak istediği üye bilgilendirme toplantısının OHAL gerekçesiyle yasaklanmasını hatırlatan Akyüz, şunları söyledi: “Rahat yapılabilecek toplantılar yapılamaz hale geldi. Basın açıklaması eylem yapamıyoruz. 15 Temmuz’u hepimiz lanetledik tamam. Ama 45 gün bu ülkede darbe girişimine karşı sakaklara çıkıldı. Denetimsiz olarak. İşçi sınıfına gelince iş değişiyor. 1 Mayıs’ta bile yürüyecek alan belli, katılacaklar belli... Aylar öncesinden planlar yapılıyor. Ona bile razı gelmedikleri durumlar oluyor. Sermayeye karşı emek hareketi ister darbe olsun, ister OHAL olsun, ister normal dönem olsun hiçbir zaman rahat hareket ettirilmemiştir. Sendikalar Birliği tamam ama bizlerin tüm emek hareketinin tekrar bir araya gelmesi lazım.”

ARTIK YETER DİYORUZ

Toplusözleşmelere OHAL gerekçesiyle engel olunmaması gerektiğini söyleyen Akyüz, “3 gün sonra OHAL bitebilir ama sözleşmeler 2 veya 3 yıllıktır. Onun hesabını kim verecek böylesi bir durumda. Yani aslında tüm emek cephesi önünde bir engeldir OHAL. Bugün darbe engellenmiş olabilir ama inanın bizler darbeden daha ağır bir süreçten geçiyoruz. Asgari ücret ve kıdem tazminatı bunun en büyük örnekleridir. Ucu bir şekilde hep işçiye ve emekçiye dokunur. Bu noktada sermaye ve hükümet nasıl birleşiyorsa bizler de sendika farkı gözetmeksizin birleşebilmeliyiz. Bunun yollarını bir an önce bulabilmeliyiz” diye konuştu.

10 Aralık akşamı İstanbul’da meydana gelen saldırıya da değinen Süleyman Akyüz “Artık yeter diyoruz. Bunları hiçbirimiz hak etmiyoruz. Bu olayların biran önce bitmesini ve tüm halkların bir arada barış ve huzur içerisin de yaşamasını diliyorum” dedi.


OHAL’İ KONUŞACAKLAR

Petrol-İş Gebze Şubesinde OHAL ve sonraki süreçte işyerlerindeki gelişmeleri konuşmak üzere Emek Partisi MYM Üyesi Levent Tüzel’in katılımıyla bir toplantı düzenlenecek. Petrol-İş işyeri temsilcilerinin katılacağı toplantı, 21 Aralık Çarşamba günü yapılacak.


İŞÇİLERİN TİS’TEN BEKLENTİSİ YÜKSEK

Petrol-İş’in Gebze bölgesinde 23 fabrikada 3500’e yakın üyesi bulunuyor. 2016 yılında 8 fabrikada TİS imzalandı. Sözleşme sürecinin 2017’de 5 fabrikayla devam edeciği bilgisini veren Akyüz, taslaklarını hazırladıklarını ve yılbaşından itibaren görüşmelerin başlayacağını söyledi. Açıklanan enflasyon ile işçilerin hissettiği gerçek enflasyon arasındaki farka dikkat çeken Akyüz, işçilerin sözleşmelerden beklentilerinin yüksek olduğunu vurguladı.

Fabrikaların bazılarının yurtiçi ve yurtdışına taşınması gibi durumların olduğunu söyleyen Akyüz, “Bu fabrikaların yöneticileri ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durum ve diğer ülkelere yapılan sert restleşmelerden kaynaklı sıkıntı içerisindeler ve bu fabrika sahipleri tam demokrasi, istikrar ve mülklerinin garantörlüğünü istiyorlar. Tüm bunlar da 2017 yılının işçi ve emekçiler açısından sancılı bir süreç yaşanacağını gösteriyor. Özellikle yılbaşından sonra fabrikalar küçülme ve daralmaya gidebilir. Bizler de işçilerin en az etkileneceği şekilde bu koşulları geçirmek için hazırlık yapıyoruz.” diye konuştu.


‘ASGARİ ÜCRET SÖZLEŞMELERİ DE ETKİLİYOR’

Asgari ücrete yapılacak zammın, imzalanacak sözleşmelere doğrudan etki ettiğini anlatan Akyüz, asgari ücretle, buna göre daha iyi ücretle çalışanlar arasındaki makas açıldıkça yeni sözleşmelerin de baskı altına alındığını söyledi. Asgari ücretin açlık-yoksulluk rakamlarının çok altında olduğuna işaret eden Akyüz, “Biz sadece insanca yaşayacak ücret istiyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Tüm sendikaların tam da bu yüzden ortaklaşması gerekiyor. Hem örgütlülüğe sahip çıkmalı hem de bu tür ücret yapısına karşı tepkimizi hep beraber dile getirebilmeliyiz” diye konuştu.

www.evrensel.net