ÖHP’li avukatlara KHK engeli

ÖHP’li avukatlara KHK engeli

İstanbul’da gözaltına alınan HDP’lilerin yarınki ifadelerine avukatları giremeyecek. 

İstanbul’da gözaltına alınan 37 HDP’linin yarınki ifade işlemlerinde avukatlarıyla görüşmeleri Sulh Ceza Hakimliğince engellendi. 

İstanbul’da 12 Aralık’ta gözaltına alınan 37 HDP’linin yarın 5 günlük avukat kısıtlaması yasağı son buluyordu. Avukatlar HDP’lilerin ifade işlemlerinde yer almak için başvuruda bulundu. Ancak Sulh Ceza Hakimliği’nin kararına göre; hakkında soruşturma/kovuşturma olduğu belirtilen avukatların müvekkilleri ile görüşmesi engellendi. 

Bu karar ile Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD) üyesi 12 avukat yarınki ifade işlemlerinde yer alamayacak. 

Kararın 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayandırıldığı bildirildi. 

KHK NE DİYOR?

676 nolu KHK’da 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 151/3 maddesi şöyle değiştirilmişti: 
“Türk Ceza Kanununun 220 ve 314. maddesinde sayılan suçlar ile terör suçlarından şüpheli, sanık veya hükümlü olanların müdafilik veya vekillik görevini üstlenen avukat, hakkında bu fıkrada sayılan suçlar nedeniyle soruşturma ya da kovuşturma açılması halinde tutuklu veya hükümlünün müdafilik veya vekilliğini üstlenmekten yasaklanabilir.” (İstanbul/EVRENSEL) 

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Aralık 2016 19:24
www.evrensel.net
ETİKETLER ÖHDavukatKHKÖHP