Meslek liseli: Gelecekten nasıl umutlu olacağız?

Meslek liseli: Gelecekten nasıl umutlu olacağız?

Denizli'deki bir meslek liseli Evrensel'e yazdığı mektupta, 'Gelecekten nasıl umutlu olacağız' diye soruyor.

Bir meslek lisesi öğrencisi

Merhabalar  Evrensel okurları;

Ben Denizli’de bulunan Atatürk Teknik ve Meslek Lisesinde okuyan 11. sınıf  öğrencisiyim. Bundan yaklaşık 2-3 gün önce Milli Eğitim Bakanlığı Teknik ve Mesleki Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Günay, benim gibi yüz binlerce meslek liseli hakkında alınan bir kararı açıklamıştı. Meclisten geçen karar ile  biz meslek lisesi öğrencilerin üniversite eğitimi için neredeyse elimizdeki tek fırsat olan sınavsız geçiş hakkımız elimizden alındı.

Dahası Osman Nuri Günay’ın bizim hakkımızda söylediği “Her şey üniversite değil, hedefimiz sektörlerin arzuladığı iş gücünü oluşturmak” sözü AKP’nin bize karşı yaklaşımını ortaya koyuyor. Tabii ki sadece bu uygulama değil bundan önceki uygulamalar ile AKP biz meslek liselilerden  ucuz iş gücü olarak nasıl daha fazla faydalanabilirim diyor.

Üniversite geçiş hakkımızın elimizden alınması tek kelime ile gasptır, hırsızlıktır. Bizler 1. sınıf dışında matematik, Türkçe, edebiyat gibi dersleri görmüyoruz, 3 yıl boyunca teknik eğitim ile ilgili bilgileri ezberletmeye çalışıyorlar.Böyle adaletsizlik varken geçiş hakkımızın elimizden alınması gasp değil midir ?

Biz meslek liseliler zaten ne olduğu belli olmayan bir eğitim karmaşasının içindeyiz. Bir yandan uygulama ve beceri eğitimi adı altında uygulanan staj sömürüsü, diğer yandan gelecek kaygısı ve bu kötü haberlerin ardı ardına gelişi, insan bu durumda gelecek açısından nasıl umutlu olabilir ki ? 

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Aralık 2016 19:59
www.evrensel.net

2 yorum yapılmış

  1. ahmet yılmaz 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    kalkmasın sınavsız geçiş 12 sınıf öğrencisiyim 4 sene önce bunun için girdim buraya sonradan kaldırılması hırsızlıktan başka bir şey değil bari bizler için olmasın 11-12 sınıflar için resmen hayatımızla oynanıyor binlerce öğrencilerin.

  2. Mehmet Yazman 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Siz yine iyisiniz, bir altın bileziğiniz olacak, tüm dünyada - nereye giderseniz gidin - geçerli olan. Günün birinde onunsayesinde iyi bir ülkeye kapak atmanız söz konusu olabilir. Kimse artık beyaz yakalı aramıyor, ellerinde ibadullah var. Sizin gibileri arıyorlar, eli alet tutan. Kendi ülkelerinde artık pek yetişmiyor. Doğru yoldasınız. Asıl ileriyi karanlık görmesi gerekenler düz liseliler. Bırak liseden mezun olmayı, üniversiteye bile gitseler çoğu iş bulamayacak, aç kalacak. Üstelik sizin melekeler onlarda olmadığı için, yırtma ihtimalleri de çok daha düşük. Enseyi karartmayın, vizyonu geniş tutun.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.