Beştaş, Tugay Bek'in işkenceye uğramasını Meclise taşıdı

Beştaş, Tugay Bek'in işkenceye uğramasını Meclise taşıdı

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Adana’da Avukat Tugay Bek’in sağlık kontrolü sırasında uğradığı işkenceyi Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplandırılması talebi ile Adana’da Avukat Tugay Bek’in ters kelepçe ile işkenceye uğraması hakkında soru önergesi verdi.

Adana’da evine yapılan baskınla gözaltına alınan Emek Partisi (EMEP) üyesi ve Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek’in, ters kelepçe takılarak 40 kişilik çevik kuvvet ekiplerince darbedildiğini belirten Beştaş. “Tugay Bek 15 Aralık gecesi sağlık kontrolü için Adli Tıp Kurumuna götürüldüğünde, çıkışta ters kelepçe uygulamasına maruz kalmıştır. Bunun üzerine Av. Tugay Bek, tekrar Adli Tıp doktorunun yanına girerek darp edilmesini belgelemek istemiş ancak buradan çıkışta bir kez daha yere yatırılıp ters kelepçe takılarak darp edilmiştir. Ardından da  zorla araca bindirilerek tekrar Adana Emniyet’ine götürülmüştür. Avukat Tugay Bek’in vücudunun değişik yerlerinde darp izleri bulunmaktadır. Olayın duyulmasının ardından 26 kişilik avukatlardan oluşan bir heyet Başsavcı vekili ve dosyanın savcısı ile görüştürülmüştür. Ters kelepçe uygulaması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarınca açıkça işkencedir ve bu anlamda yapılan uygulama hukuksuz, keyfi ve kasıtlı olduğundan ötürü kaygı vericidir. Kaldı ki, hâlihazırda Tugay Bek’e yapılan uygulama kolluk tarafından bir tehdit unsuruna dönüşmüş durumdadır” dedi. 

Beştaş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:

1-) Ters kelepçe uygulamasının gerekçesi nedir?Kolluk hangi durumlarda ters kelepçe yöntemine başvurmaktadır?

2-) Adana’da tüm gözaltına alınanlara aynı yöntem uygulanıyor mu?

3-) İnsan hakları savunucusu veAdana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı olarak işkence ile mücadele eden bir avukata ters kelepçe uygulamasının amacı nedir? Av. Tugay Bek işkence ile mücadele ettiği ve insan hakları savunucusu olduğu için mi kolluk tarafından özel olarak hedeflenmiştir?

4-) Avukat Tugay Bek nezdinde gelişen bu darp ve işkence yöntemi ileamaçlanan avukatları hak savunuculuğundan vazgeçirmek midir?

5-) Yurttaşların ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları insan hakları ihlali değil midir?

6-) Uzun ve sebepsiz gözaltı işlemlerinin işkence ve kötü muameleyi artırdığını düşünüyor musunuz?

7-) İşkence yöntemlerine başvuran kolluk hakkında bir yaptırım uygulanacak mıdır?

8-) Kolluk tarafından gözaltı sırasında yurttaşlara işkence uygulanması bir talimat doğrultusunda mı gerçekleşmektedir?

9-) İşkencenin meşrulaşması hükümet politikalarının amaç mıdır?

10-) Muhaliflerin gözaltına alınması esnasında Av. Tugay Bek’e yönelik uygulamanın bir tehdit unsuru olarak kullanılmasının sebebi nedir? (HABER MERKEZİ)

 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Aralık 2016 16:24
www.evrensel.net