‘Sağlık Bakanlığı satışa çıkarıldı’

Bütçe görüşmelerinde söz alan CHP’li Tur Yıldız Biçer, şehir hastanelerine dikkat çekerek ‘Sağlık Bakanlığı satışa çıkarılmıştır, geçmiş olsun’ dedi.

16 Aralık 2016 15:42
Paylaş

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, bütçe görüşmeleri sırasında Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, kamu özel ortaklığı modeli ile 7 şehirde inşa edilen şehir hastanelerine değindi. 17 şehir hastanesi için şirketlerin cebinden  9 milyar dolar çıkarken, devletin şirketlere yaklaşık 27 milyar dolar ödeyeceğini, ayrıca yıllık 3 milyar kira bedelini ödeneceğini belirten Biçer, “Türkiye Sağlık Bakanlığı satışa çıkarılmıştır, geçmiş olsun” dedi.

CHP’li Biçer, kamu özel ortaklığının özelleştirmeden farklı bir şey olmadığına dikkat çekerek, “Özü itibariyle yap-işlet-devret modeline benziyor. Ama onun bir adım ötesi; yap, hem kirala, hem işlet hem devret modelinde; devlet hem bu hastanenin kiracısı hem de hizmetin satın alıcısı oluyor. Yani binasında kiracı, hizmetinde taşeron Sağlık Bakanlığı’nın 'devlet hastanesini' şirket yönetiyor” diye konuştu.

Biçer, “Şirket, hastane içinde; odasından morguna kadar her alanı ve hastane dışında taksi durağından kreşe kadar tüm ticari alanları da işleterek gelir elde ediyor. Yeter mi? Yetmez tabi daha yeni başlıyoruz! Bu şirketler; KDV’den, damga vergisinden ve harçlardan da muaf tutuluyor. Aldıkları uluslararası kredilere tam hazine garantisi sağlanıyor. ÇED raporu almadan orman alanına inşaat yapabiliyorlar. Devlet, hastanelerin yüzde 70 doluluk oranıyla çalışacağını, yani vatandaşı hastalandıracağını da garanti ediyor. Yani şirket en iyisini bekliyor, devlet vatandaşının sağlığını yandaşına peşkeş çekiyor” ifadelerini kullandı.

“Hiç kimse avucunda para elinde banka defteri ile ile doğmuyor ama bunlar bir avucunda para diğer elinde banka defteri, sırtlarında vatandaşın vebali ile ölecekler” diyen Biçer, 17 şehir hastanesi için şirketlerin cebinden  9 milyar dolar çıkacağını, buna karşılık devletin şirketlere yaklaşık 27 milyar dolar ödeyeceğini söyledi.

‘DAHA FAZLA HASTA, DAHA FAZLA PARA’

Biçer, şunları söyledi: “Hepsi bu kadar da değil! Hastanelerin yıllık kira bedelleri 3 milyar lirayı aşıyor. Peki, Sağlık Bakanlığının döner sermaye gelirlerinde böyle bir tutar var mı? Yok. O halde bu hastanelerin yedi gün yirmi dört saat esasına göre, hastaları doldur boşalt yöntemiyle, sağlık çalışanlarının da  2-3 vardiya çalışarak 'para kazanması' dışında bir seçenek yok. Yani daha çok hasta gelmesi, çalışanların daha az kazanıp daha çok çalışması lazım ki kiralar denkleştirilsin. Sonuçta ne olacak; hastaneleri işleten şirketler, doktorların daha uzun çalışmasını, daha fazla hasta bakmasını, daha fazla tetkik yapmasını, 'para getirmeyecek' hastaları başka yerlere sevk etmesini ve tabii giderek daha az ücret almalarını isteyecekler. Türkiye Sağlık Bakanlığı satışa çıkarılmıştır. Geçmiş olsun.” (Ankara/EVRENSEL)

VİDEO: CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer'in bütçe görüşmelerindeki konuşmasının tamamı

ÖNCEKİ HABER

Dink cinayetinin arka planına ulaşılmadı sadece sis dağıldı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa