Gözaltındaki Avukat Tugay Bek'in yargılandığı dava ertelendi

Gözaltındaki Avukat Tugay Bek'in yargılandığı dava ertelendi

Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiası ile Av. Sevil Aracı ile birlikte yargılanan Av. Tugay Bek'in karar duruşması, gözaltında olduğu gerekçesi ile ertelen

Volkan Pekal 
Adana 

Mitingte ‘Hırsız var’ pankartı açtığı için korumalar tarafından işkenceye uğrayan İbrahim Alıcı’nın davası ile ilgili yazdığı itiraz dilekçesinde Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiası ile Avukat Sevil Aracı ile birlikte yargılanan Avukat Tugay Bek'in karar duruşması, gözaltında olduğu gerekçesi ile ertelendi. 

Demokrasi İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular ve Adana Barosu'na bağlı avukatların kalabalık olarak katıldığı duruşmada avukatların talebi üzerine Bek' in duruşmada bulunmamasının savunma hakkını kısıtlayacağı gerekçesi ile duruşma 7 Nisan 2016 tarihine ertelendi. Davaya Bek'in müvekkili İbrahim Alıcı da katıldı. 

İŞKENCE YAPAN POLİSLERE TAKİPSİZLİK KARARINA İTİRAZ ETMİŞLERDİ 

İbrahim Alıcı 3 Mart 2013'te AKP’nin seçimler için Osmaniye’de miting yaptığı sırada “hırsız var” pankartı açtığı için başbakanlık korumaları ve polisler tarafından araç içerisinde işkenceye maruz kalmıştı. Alıcı işkenceye ve cinsel tacize kadar varan uygulamalar nedeniyle suç duyurusunda bulunmuştu. Alıcı’nın suç duyurusu konusunda polisler hakkında takipsizlik kararı verilmesi ile ilgili itiraz dilekçesi veren Avukat Tugay Bek ve Sevil Aracı hakkında ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ iddiası ile dava açılmıştı. 

Bek ve Aracı yazdıkları dilekçede “Başbakanlık korumaları sokakta işkence yapmaktadır. Tayyip Erdoğan’ın merkezinde olduğu yolsuzluk ve rüşvet skandalları her geçen gün daha fazla ortaya saçıldıkça farklı düşüncelere ve eleştirilere olan tahammülün azaldığı” şeklinde ifadeler yer almıştı. Bek ve Aracı’nın dilekçesini kabul etmeyen Osmaniye Sulh Ceza Hakimliği, Bek ve Aracı hakkında suç duyurusunda bulunmak için Adalet Bakanlığından izin istemiş,Bakanlığın izin vermesinin ardından haklarında dava açılmıştı. 
 

www.evrensel.net