AB Zirvesi’ne Halep damgası

AB Zirvesi’ne Halep damgası

Brüksel’de toplanan AB Zirvesi’nde Halep’te batı yanlısı güçlerin yenilmesi, Suriye ve müttefiklerinin kazanması damga vurdu.

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Avrupa Birliği üyesi 28 ülke liderinin bir araya geldiği Brüksel’deki yıl sonu zirvesinde, Suriye’deki gelişmeler sadece rutin bir gelişme olarak gündemde yer alıyordu. Gündemin baş sırasında sığınmacılar, göç, Türkiye ile müzakereler konuları bulunuyordu. Ancak, 11 saat süren ve planlandığından uzun süren zirveden bir gün önce Halep’te Batı yanlısı cihatçı grupların kontrol ettiği Doğu Halep’in Suriye rejimin eline geçmesi, zirvenin de gündemini değiştirdi.

Almanya’da yayınlanan Die Welt gazetesinin haberine göre, Halep’deki gelişmelere dikkat çekmek üzere AB Konsey binası önünde yapılan gösteriye katılan Doğu Halep Belediye Başkanı Brita Hagi Hasan, AB Konsey Başkanı Donald Tusk’un ani kararıyla AB Zirvesi’nde davet edildi. “Bir anda” kendisini Avrupa’nın en güçlü liderlerinin karşısında bulan Hasan, Halep’de bir katliamın yapıldığına dikkat çekerek Avrupalı liderleri bir an önce harekete geçmeye, katliamı durdurmaya çağırdı.

Die Welt, Hasan’ın “Bir an oradakilerin sizin akrabalarınız olduğunu düşünün” şeklindeki sözlerinin AB liderlerini derinden etkilediğini yazdı.

Ancak, bu feryat karşısında AB’nin güçlü liderlerinin Suriye, Rusya ve İran’ı protesto etmekten başka yapabileceği birşey var gibi görünmüyor. Zira zirve sonrasında yayınlanan ortak açıklamada Suriye yönetimi açık bir şekilde katliam yapmakla, Rusya ve İran da katliama ortak olmakla suçlandı. Ancak AB ülkelerinin şimdilik tek yapabildiği bu. 

HALEP SONRASI AMBARGOYA DEVAM KARARI

Zirve öncesinde Ukrayna dolayısıyla Rusya ile gerilen ilişkileri yumuşatmayı planlayan AB, Halep’deki gelişmeler nedeniyle bu planından vazgeçerek, yaptırımların devam etmesine karar verdi. Bu da AB-Rusya ilişkilerinin bir süre daha normalleşmeyeceği anlamına geliyor.

Bölgedeki gelişmeler üzerinde doğrudan etkisi bulunmayan AB ülkeleri, Batı yanlısı grupların kazanması durumunda, bu gruplar üzerinden hareket edecekti. Suriye’nin “yeniden inşası” için 9 milyar avro ayrılmıştı. Ancak, Suriye ve Rusya’nın kazanmasından sonra söz konusu paranın verilmeyeceği belirtiliyor.

Suriye’nin Halep’i cihatçı gruplardan geri almasına üzülen AB liderleri, bundan sonra bölgede etkili olamayacaklarının farkında. AB Konseyi başkanı bu durumu, “Avrupa bölgede etkili olmak istediği kadar olamadı” şeklinde özetledi.

AB ve işbirlikçilerinin bölgedeki planlarını bozan Rusya’ya karşı yine sert söylem öne çıktı. Bu nedenle ekonomik ambargo Temmuz 2017’ye kadar uzatıldı. İngiltere ve Polonya’nın ambargonun tam bir yıl uzatılması önerisi ise kabul görmedi.

TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİNE DEVAM

AB Zirvesi öncesinde yoğun bir şekilde tartışılan Türkiye ile ilişkiler konusu ise daha çok sığınmacı akının durdurulması çerçevesinde ele alındı. AB Dışişleri Bakanları toplantısında alınan yeni müzakere başlığı açılmaması konusunda görüş birliğine varıldı. Müzakerelerin dondurulmasını isteyen Avusturya, Türkiye’nin AB üyesi olmasına karşı olmadığını açıkladı.

Zirvede sığınmacılar konusunda Türkiye ile yapılan ve 18 Mart 2015’te yürürlüğe giren anlaşmaya bağlı kalındığı vurgulandı. 

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, bu konuda yeniden bir AB-Türkiye Zirvesi yapılabileceğini belirterek, basın ve insan hakları konusunda AKP Hükümeti tarafından yapılanlara göz yumduklarını bir kez daha gösterdi.

Zirvede, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin bundan sonra nasıl devam edeceği gündeme getirilmedi ve Avrupa Parlamentosunun “müzakerelerin dondurulması” yönündeki tavsiye kararına atıfta bulunulmadı. Bu da AB Zirvesi’nin AP kararını yok saydığı anlamına geliyor.

Zirve sonuç bildirgesinde AB’nin 18 Mart Türkiye-AB Zirvesi ortak açıklamasındaki taahhütlere bağlı kaldığı hatırlatıldı ve belirtilen bütün noktaların hayata geçirilmesi istendi.

Son Düzenlenme Tarihi: 16 Aralık 2016 17:24
www.evrensel.net