HDP'den Dünya Arapça Günü’nde ‘anadilinde eğitim’ talebi

HDP'den Dünya Arapça Günü’nde ‘anadilinde eğitim’ talebi

Dünya Arapça Günü dolayısıyla HDP Batman Vekili Mehmet Ali Aslan Türkçenin yanı sıra herkesin kendi anadilinde eğitim alması gerektiğini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, 18 Aralık Dünya Arapça günü nedeniyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi. HDP’li milletvekilleri Garo Paylan ve Hüda Kaya’nın eşlik ettiği basın toplantısında konuşan Aslan, UNESCO tarafından 8 Ekim 2012 tarihinde alınan kararla 18 Aralık Dünya Arapça Günü'nün ilan edildiğini hatırlattı.

Dünyada, 22 Arap ülkesinin olduğunu ve yaklaşık olarak 500 milyon insanın anadilinin Arapça olduğunu belirten Aslan, 1 milyara yakın insanın da Arapça konuştuğunu dile getirdi. Aslan, "Sami dil grubuna bağlı 35 lehçeyi içinde barındırıyor. 12 milyon 300 bin kelime hazinesine sahip olan Arapça, dünyanın en zengin dilidir. Bunu ikinci sırada 600 bin kelimeyle İngilizce takip etmektedir" dedi.

Türkçenin yanı sıra herkesin kendi anadilinde mutlaka zorunlu olarak eğitim alması gerektiğinin altını çizen Aslan, ayrıca Arapların yaşadığı sorunlara da dikkat çekerek, bu konuda hükümetin sorumlu hareket etmesi gerektiğini söyledi. (DİHABER)

www.evrensel.net
ETİKETLER HDPArapça