ABD, 'Rusya'nın siber saldırılarına karşı' harekete geçecek

ABD, 'Rusya'nın siber saldırılarına karşı' harekete geçecek

Obama, Amerikan Ulusal Halk Radyosu'na verdiği mülakatta, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine karıştığı iddialarını değerlendirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın ABD Başkanlık seçimleri kampanyasına müdahale ettiği iddiaları üzerine harekete geçileceğini açıkladı. Obama, "Bizim de harekete geçmemiz gerektiğinden şüphe yok ve bunu kendi seçtiğimiz bir zaman ve yerde yapacağız" dedi.

Rusya, Demokrat Parti'nin ve partinin seçimlerdeki adayı Hillary Clinton'ın üst düzey yardımcısının e-postalarını hacklemekle suçlanıyor. Kremlin iddiaları yalanlıyor.

ABD Başkanı seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump da iddiaları "saçmalık" olarak nitelemişti.

CIA, Rusya'nın, Trump'ın kazanmasına yardımcı olacak şekilde ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde bir sonuca vardığını duyurmuştu.

Dün, bir Beyaz Saray sözcüsü de yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in siber saldırılarda parmağının olduğunu söylemişti.

Bu açıklamanın ardından Obama "Yabancı bir hükümet seçimlerimizi etkilemeye çalıştığında, kendi seçtiğimiz bir zamanda ve yerde harekete geçmemiz gerektiği ve geçeceğimiz gerçeği şüphe götürmez" dedi. Obama "Bunların bazıları kamuyla paylaşılabilir. Bazıları paylaşılmayabilir" ifadelerini de kullandı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net