‘Bizi gece soğuktan öldürecek misiniz?’

‘Bizi gece soğuktan öldürecek misiniz?’

Yurttaşlar, Diyarbakır'da gece saatlerinde bölge halkının sağlığını tehdit eden uzun süreli elektrik kesintilerine tepki gösterdi.

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Diyarbakır’da soğukların –10’u geçtiği gece saatlerinde birkaç gündür elektrik kesintileri yaşanıyor. Önceki gece yaşanan kesinti ise gece 01.00’den sabah 06.00’a kadar aralıksız devam etti. Kesintilere ilişkin açıklama yapılmazken, yurttaşlar kesintilere tepki gösterdi. 

Belirli aralıklarla gündüz saatlerinde kesilen elektrikler birkaç gündür geceleri de sıklıkla kesilmeye başladı. Önceki gece yoğunlukla Yenişehir İlçesi civarında olmak üzere kentin birçok yerinde uzun süreli kesintiler yaşandı. 

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) tarafından ne sosyal medya adreslerinden ne de resmi web adresinden kesintilere ilişkin duyuru yapılmazken, sonrasında da bir açıklama yapılmadı. Isınmanın genellikle elektrikle yapıldığı günümüzde bu kesintiler halkın geceyi soğukta geçirmesine neden oluyor.  

‘SABAHA KADAR TİTREDİK’

Gece elektrik kesintisi yaşanmasından sonra sabaha kadar soğuktan uyuyamadığını ifade eden Abdulselam Tanır, “Gece sabaha kadar titredik. Çocukların üzerini iyice örttüm ama umarım hasta olmazlar. Benim sağlık güvencem yok. Hasta olmayalım diye uğraşıyoruz ama bu gidişle bu elektrik kesintileri ailece bizi hastanelik edecek. Bu kesintiler hangi vicdana sığar, bizi gece soğuktan öldürecekler mi? Bazen kasıtlı bize bunlar yapılıyor diye düşünüyorum. Vicdansızlık bu” diyerek tepki gösterdi. 

‘GECE AKRABALARIMI ARAYIP ONLARA GİTTİK’

Gece elektrik kesintileri yaşandıktan sonra 2 saat beklediklerini ve akrabalarına gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Gurbet Simav ise, “Gece çok soğuk vardı. Uyumak üzereydik, elektrikler kesildi. Evimiz zaten zor ısınıyor. 2 saat bekledikten sonra akrabalarımı aradım. Yenişehir’de aradığım herkes elektrik yok dedi. Bayramoğlu tarafında oturan akrabam ‘burada da yok' deyince, Diclekent’te oturan yengemi aradım, taksiye binip gittik. Sabah da gördüğünüz gibi telaşla eve gidiyorum, açık unuttuğum bir şey var mı diye. Çünkü Allah korusun bir şey açık kalsa bu sefer de yangın çıkacak” diye konuştu. Daha hiç bu kadar uzun kesinti yaşanmadığını söyleyen Simav, “Yani sıkça elektrikler kesiliyor ama hesaplıyoruz, ya 1 saat ya da 1.5 saat sonra yeniden geliyor, bu sefer öyle olmadı. 1 ay faturayı ödemeyince hemen elektriği kesiyorlar. Faturayı ödeyince de kesiliyor. Böyle hizmet olmaz, yazık” diye sitem ediyor.

www.evrensel.net