Sessiz sinemayla yol ve yolculuklar

Sessiz sinemayla yol ve yolculuklar

Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, yol ve yolculuk teması çerçevesinde bir araya getirilmiş erken dönem filmlerden bir seçki sunuyor.

Bu yıl üçüncü kez sinemaseverlerle buluşan Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, yol ve yolculuk teması çerçevesinde bir araya getirilmiş erken dönem filmlerden bir seçki sunuyor. Akbank Sanat, İtalyan Kültür ve Fransız Kültür merkezlerinin ev sahipliğinde gerçekleşen festivalde bugün Hollanda Film Müzesi Eye’dan getirilen Kalabaka kaçırılmaması gereken bir film.

Saraybosna’dan başlayıp Yunanistan’ın Kalabaka kentinde son bulan şehirlerarası motorize bir yol hikayesi. Yapımcı Bohlen-Hegewald uçak motoruyla kendi icat ettiği arabası ve ekipmanıyla yollara düşüyor. İlk olarak, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasına rağmen Osmanlı geleneklerinin halen yaşadığı Saraybosna ile açılan filmde, elinde kamerası ile dolaşan Bohlen-Hegewald, dönemin günlük yaşamını, mimari arka plan eşliğinde kayda alıyor. Pazarda dolaşıyor, peçeli kadınların arasında sosyal yaşamın izlerini sürüyor, bir antikacı ile görüşüyor ve bir Müslüman ailesinin evine konuk oluyor. Hemen ardından Mostar’a geçiyor. Mostar kentine damgasını vuran ünlü köprüyü gözler önüne seriyor. Ardından Üsküp’e geçerek, Kurşunlu Han’da yer eden bir Osmanlı tarikatının ayinine konuk oluyor. Peşi sıra arabasına atlayıp, tozlu yollardan geçerek önce Selanik, sonra da nihayet son durağı olan Kalabaka’daki Meteora Manastırları’na varıyor. Böylece kayaların tepelerine oturtulmuş ve gövdelerine oyulmuş inanılmaz güzellikteki yapıların ve içinde yaşayan keşişlerin izini sürerken, bunu da muzip bir üslupla seyirciye sunuyor. Kalabaka, bir yol hikayesi olmasının ötesinde, bir dönemin farklı fakat benzer coğrafyalarındaki sosyal yaşantılarını ve mimari güzelliklerini günümüze kamera aracılığıyla ulaştırması nedeniyle, çok iyi bir belgesel özelliğine sahip kaçırılmaması gereken bir yapım. Film ayrıca, festivalin ana teması “Yol ve Yolculuk”u görsel bir şölene dönüştürüyor.

1930 yapımı Kalabaka bugün 13.00’de Akbank Sanat Merkezi’nde. 

OSMANLI’DAN GÖRÜNTÜLER

Festivalin her sene yer verdiği ve artık sürekli bir bölümüne dönüşen ‘Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler’ seçkisini de yolculuk teması içinde değerlendirmek mümkün. Bu bölümde, farklı arşivlerden gelen ve daha önce neredeyse hiç gösterilmemiş filmler bulunuyor. Her zaman olduğu gibi sadece İstanbul değil, bu kez de Adana, İzmir ve hatta Efes gibi şehirlerin yüzyıl önceki görüntülerini karşımıza çıkıyor. Ayrıca Osmanlının Cezayir’de 1837’de kaybettiği Konstantin şehrinin 1913’te çekilmiş görüntüleri de programda yer alıyor. Bir tarafta ordu bölüklerinin, diğer tarafta Ortadoğu’da çalışan Hristiyan misyonerlerin Osmanlı idaresi altında çektikleri filmlerle program bu sene de görüntüler aracılığıyla yazılı tarihimizi sorgulamaya devam ediyor.

‘Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler’ seçkisini bugün 16.00’da Akbank Sanat Merkezi’nde izleyebilirsiniz. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Aralık 2016 22:12
www.evrensel.net