‘Türkiye’de olanlara seyirci kalamayız’

‘Türkiye’de olanlara seyirci kalamayız’

Türkiye’de basına yönelik saldırı ve tehditler Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen bir mitingle protesto edildi.

Ali ÇARMAN
Stuttgart

Türkiye’de basına yönelik saldırı ve tehditler Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen bir mitingle protesto edildi. Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Mehmet Altan’ın fotoğrafları ile “Özgür Basın Susturulamaz” yazılı dövizlerin taşındığı mitingde Türkiye’deki gazetecilerle dayanışma çağrısı yapıldı.

Alman Gazeteciler Birliği (DJV), Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü (RSF), Alman Gazeteciler Sendikası (DJU), ver.di, Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) çağrısını yaptığı miting önceki akşam Wilhelmplatz meydanında yapıldı. Alman basınının yoğun ilgi gösterdiği mitingde DJV adına konuşan Dagmar Lange Türkiye’de çeşitli zorluklarla mesleklerini yapmaya çalışan gazetecilerle dayanışma içinde olduklarını söyledi. Basın ve ifade özgürlüğünün önemine vurgu yapan Lange, “Güçlü ve özgür basın güçlü demokrasilerde olur” dedi. 

DEMOKRASİ İÇİN İKTİDARA BASKI YAPILMALI

Eyleme Türkiye’den katılan Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz ise konuşmasında; AKP hükümetinin tek dil, tek bayrak, tek millet gibi ırkçı-milliyetçi bir söylemle basına yaklaştığını söyledi. Türkiye’deki tüm demokrasi güçleri üzerinde ciddi baskılar olduğunu ifade eden Yılmaz, “Burada yapmış olduğunuz miting ve dayanışmacı tutumunuz bizler için çok önemlidir. Demokrasi için Türkiye hükümeti üzerinde baskıların yoğunlaştırılmasına gerekiyor” dedi.

TELEVİZYONLAR, GAZETELER KAPATILDI

Daha sonra söz alan kapatılan Hayatın Sesi Televizyonu gönüllü muhabiri ve DİDF gençlik yönetici Alev Bahadır Türkiye’de basın üzerindeki baskılara tepki gösterdi. “Gerçekler yasaklarla karartılamaz” diyen Bahadır Türkiye’de devam eden demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesiyle dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı.

İki saat süren mitingde ver.di adına konuşan Siegfried Heim ise “bir ülkede televizyonlar, gazeteler, dergiler kapatılıyorsa bizler burada sessiz kalamayız, kalmamalıyız” dedi.

www.evrensel.net