Saadet Becerikli: OHAL ile hukuksuzluk kural oldu

Saadet Becerikli: OHAL ile hukuksuzluk kural oldu

HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli 2017 bütçe görüşmelerine yaptığı konuşmada ‘OHAL ile ‘hukuksuzluk’ kural oldu’ dedi.

HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli 2017 bütçe görüşmelerine dair Meclis Genel Kurulu'nda konuşma yaptı.

Olağanüstü süreçlerden geçtiğimiz geçildiğini belirten Becerikli: “OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerle yönetiliyoruz ama aslında yönetilemiyoruz. Allah'ın bir lütfu olarak görülen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bu lütfun bütün olanakları kullanıldı. Bu olanakların gerekleri yerine getirilince de OHAL aslında içinden çıkılmaz bir hâl oldu. Hükûmet, normal koşullarda asla yapamayacağı ne varsa yaptı. AKP, OHAL’İ başkanlık sistemi için yapılması gereken yol temizliğine araç olarak kullandı. Bu nedenle bu sisteme karşı duran, muhalefet yapan, eleştiren kim varsa tutuklandı ya da adli, idari soruşturma dahi yapılmadan, somut ve hukuki delil ileri sürülmeden binlerce insan tamamen Hükümetin siyasi tasarrufuyla işinden uzaklaştırıldı, ihraç edildi. Tabii, bu arada tutuklananların, ihraç edilenlerin yeri hızla doldurulmaya başlandı. Hakim, savcı, rektör, vali, polis, bunların üst örgütlenmeleriyle benzeri yapılanmalarla devlet-parti bütünleşmesi neredeyse tamamlandı ve hukuksuzluk bir kurala döndü” dedi.

Antidemokratik uygulamaların topluma demokrasi, hatta ileri demokrasi diye yedirilmeye çalışıldığının altını çizen Becerikli şunları söyledi: “Bugün Türkiye koşullarında söylenecek en tehlikeli şey nedir biliyor musunuz "Barış" sözcüğüdür. Korkunç bir taleptir barış istemek. Barış isteyen, sorunların barışçıl ve demokratik yollarla çözülmesini isteyen kim varsa neredeyse vatan haini ilan ediliyor. OHAL süreciyle Hükümet ısrarla hukuku yok sayıyor. Barış isteyenler susturuluyor, cezaevleri tıklım tıklım. Partimiz HDP'nin eş genel başkanları ve milletvekili arkadaşlarımız başta olmak üzere, gazeteciler, akademisyenler tutuklandı. Ne yazık ki bu süreç hâlâ devam ediyor.”

EMEĞE DEĞİL SAVAŞA VE RANTA DAYALI BİR BÜTÇE

Bütçede yine adil bir paylaşımın olmadığını vurgulayan Becerikli “Emekçi bir köşeye itilerek, emek yerine sermaye  gözetilmiş ve yine adil bir paylaşım yok ne yazık ki! Savaşa ve ranta dayalı bir bütçe hazırlanmış demek çok da yanlış olmaz. İş güvencesi derseniz yaşanan iş cinayetlerine bir bakmak gerekiyor” diye konuştu.

İNSAN HAKLARI HAFTASINDAYIZ AMA TÜRKİYE’DE İHLALLER HAD SAFHADA

İnsan Hakları Haftasında insan hakları ihlallerinin had safhada olduğunu belirten Becerikli şöyle konuştu: “Yalnız iç hukuk değil, uluslararası sözleşmelerden doğan hakları da hiçbir vatandaş ne yazık ki kullanamıyor, hatta dile bile getiremiyor. Yalnızca il, ilçe örgütlerimize yapılan baskınlar, ayrım yapmadan gözaltına alınan yöneticilere şiddet, işkence uygulamaları, kırılıp âdeta yağmalanan il binaları, bunların hepsi çok açık hak ihlalidir.

KADININ BÜTÇEDE ADI YOK

Kadının adı yok, birey olmaktan kaynaklanan hiçbir hakkı bu bütçede gözetilmedi. Görüşmeler süresince kadınların toplumdaki durumlarını iyileştirecek tek bir söz, tek bir proje duydunuz mu? Biz duymadık açıkçası. Kadın yalnızca aile içine hapsediliyor ve kazanılmış hakları bile yok sayılıyor.”

TÜRKİYE’NİN RENKLERİ İLE OYNAMAYALIM

Becerikli konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Uzun bir süre daha devam edecek OHAL sürecinde çıkarılan kararnamelerle  askıya alınan Anayasa, yok sayılan hukuk ve bunlardan doğan vatandaşlık hakları ve taleplerin yok sayılmasına karşı, toplumu bir arada tutan kurallar bütünü yok sayılacaktır. Her zaman övünürdük, Türkiye çok renkli mozaikler ülkesi diye. Ne yazık ki giderek görüyoruz ki bu çok renkli mozaik dağıtılıyor. Dağılan mozaikleri bir arada tutmak zorlaşabiliyor. Bizlere düşen, büyük bir sorumlulukla bu çok kültürlülüğü bir arada tutma zeminini yaratmaktır.” (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Aralık 2016 21:32
www.evrensel.net