Kayserili işçi: Aldığım kıdem, hakkımı ararken bitti!

Kayserili işçi: Aldığım kıdem, hakkımı ararken bitti!

Belinde ve boynunda fıtık olan işçi Mehmet Yüksel, hastalığının nedeninin meslek hastalığı olduğunu kanıtlamak için kıdemini bitirdiğini anlattı.

Sevil ERUCU
Veli ŞAHİN
Kayseri

40 yıllık hayatının önemli bir bölümünü çiftçilik ve işçilikle geçiren üç çocuk babası Mehmet Yüksel’le görüşüyoruz. 12 yıl Çimsa Çimento’da makine bakımından, başka birçok bölüme kadar çalışmış. Bugün çalışamaz durumda. Nedenini ise ağır sanayi olarak görülen fabrikanın çalışma koşullarına bağlıyor. Belinde ve boynunda oluşan fıtığın meslek hastalığı olduğunu söyleyen Mehmet Yüksel, bunu ispatlamak için iki yıldır uğraşıyor. Yüksel “Aldığım kıdem tazminatını bunu ispatlamak için bitirdim” dedi. 

ÖNCE AĞRILAR BAŞLADI… 

“Bizim fabrikada işler ağır” sözleriyle sohbete başlayan Yüksel, “Bir konkasör (yol, yapı vb yapımında kullanılacak çakılları, taşları elde etmek için, büyük kayaları kırıp ufalamaya yarayan makine) çekici kaldırsan 90 kilo, gerisini siz düşünün” dedi. Çalışma koşullarının ağırlığı Mehmet Yüksel’in kollarına vurmuş. Önce sol kolunda ağrılar başlamış. Yorgunluktan deyip aldırış etmemiş. Ama ağrılar dayanılmaz bir noktaya gelince devlet hastanesine başvurmuş: “Uzun tedavilere başlandı. Sol kolumdan MR çekildi, lif kopukluğu olduğu söylenerek fizik tedavi önerildi. Orada ilaç tedavisi doktorun değişmesi gibi sebeplerle tedavim aksatıldı.” Fabrikanın iş sağlığı uzmanının aynı zamanda müdürleri olduğunu ifade eden Yüksel, sonrasını şöyle aktardı: “Bana, ‘bizim doktorlar görmeden seni bir yere gönderemem’ dedi. İki üç gün bekledim daha sonrasında işyeri doktoru ise, ‘Seni gönderemeyiz, çalışman gerekiyor adama ihtiyaç var’ dedi.” “İşyeri hekiminin görevi bu mu?” diye sorduğumuz Mehmet Yüksel, “Hekim işçinin sağlığına değil, patronlara çalışıyor. İşte asıl sıkıntıda buradan başlıyor” cevabını verdi. 

‘TEK KOLLA ÇALIŞTIM!’

İşyeri hekiminin izin vermemesi nedeniyle tek kolla çalışmak zorunda kaldığını iddia eden Mehmet Yüksel, “Bazen sakat olan sol kolumu da kullanmak zorunda kaldım. Teknisyenle birlikte üç kişi, 100-150 kiloluk koçbaşı dediklerini elimize aldık. Koçbaşını mile vurduğum sırada büyük bir acı koluma girdi ve aniden bağırdım. Bağırmamla birlikte arkadaşlar belki 150 kilodan fazla olan koçbaşını üzerime bıraktılar. Dizlerimin üstüne düştüm” diyerek işçiye değer verilmediğini söyledi. 

Sol ve sağ kollarını oynatmakta zorluk çektiğini, “taş atamıyorum” diyerek anlatan Mehmet Yüksel, “Birde bel ve boyun fıtığı oldum. Durumumun her geçen kötüleşmesine rağmen kimse sesime kulak vermedi” dedi. “İş kazası geçirmeme rağmen fabrika yetkilileri tarafından iş kazası olmadığı iddiası üzerine rapor almaya gittiğini ifade eden Yüksel, şunları söyledi: “Devlet hastanesi 6 ay ağır iş göremez raporu verdi. Benim bu raporla yasal olarak fabrikada bulunmam doğru değilmiş. Bu yüzden beni izne çıkardılar ve tedaviye başladım. İznim bittikten sonra fabrikaya döndüm ve benden yeniden rapor istediler. Fabrika ağır işlerde çalışır raporu almazsam işten atılacağımı söyledi. Tedavim devam ederken yeniden rapor alma başvurusunda bulundum. Fakülte ve devlet hastanesi 6 ayı doldurmuş olmamama rağmen bana ağır işte çalışır raporu verdi. Ben de bu durumu SGK’ye bildirdim. Bu durumu SGK’ye bildirmemin ardından fabrikaya gelen müfettiş durumu aleyhimde bir kararla noktaladı. Buna rağmen mücadelemi sürdürmeye çalışırken asılsız şikayetlerde bulunduğum iddiasıyla işten çıkarıldım.” 

HERKES PATRONDAN YANA

Yaşadığı sağlık problemlerini devam ettiğini ve evini geçindiremediğini anlatan Yüksel, “Bütün kurumlar patronlardan yana çalışıyor. SGK’den,işyeri hekimine, müfettişten, devlet hastanesine kadar herkes patrondan yana taraf, İşçilerin lehinde sonuçlanması çok zor, böyle olduğunu bilmeme rağmen mücadeleme devam edeceğim” dedi. “Kıdemimi aldım ancak iki yıldır hakkımı arayım derken kıdemim bitti. Ne anladık biz bu işten?” diyen Yüksel, şimdi protesto gösterisi yaparak taleplerini dile getirmeye hazırlanıyor. 

FABRİKA MÜDÜRÜ İDDİALARI REDDETTİ

Mehmet Yüksel’in iddialarıyla ilgili aradığımız Çimsa Çimento Fabrikası İnsan Kaynakları Müdürü Erhan Yaşar ise iddialar hakkında, “Bunlar asılsız iddialar. Gereken raporları devlet kurumları vermiştir. Telefonda konuşmak istemiyorum” açıklamasını yaptı.

www.evrensel.net