Alevi Dernekleri: Mezhep kavgalarını körüklemek istiyorlar

Alevi Dernekleri: Mezhep kavgalarını körüklemek istiyorlar

Alevileri hedef gösteren akademisyen Abdülkadir Şen'e Alevi kurum temsilcileri tepki gösterdi.

Alicem AYDIN
istanbul

Alevi yurttaşlara yönelik sosyal medya hesabı üzerinden hakaret ve tehditler savuran akademisyen Abdulkadir Şen’e Alevi Kurum temsilcileri tepki gösterdi. Alevi kurum temsilcileri konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

Sosyal medya hesabı üzerinden, “Cemevi, Ali, insana saygı, Madımak, hoşgörü diyen ne kadar namussuz mezhepçi varsa Halep’te katillerle beraber. Lanetliler topluluğu…”, “Ey Halep’te çocukları, kadınları, sivilleri korkakça bombalayan rejimi savunan mezhepçiler: Sizi bu coğrafyada yeni Malazgirtler bekliyor” şeklinde paylaşımlarda bulunarak Alevileri hedef gösteren akademisyen Abdulkadir Şen’e tepkiler sürüyor. 

‘MEZHEP KAVGALARININ İLK AYAĞI OLABİLİR’

Evrensel'e konuşan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Aydın Deniz, sosyal medyada Alevileri hedef alan paylaşımların amacının önümüzdeki süreçte Alevileri hedef alan saldırıların ön çalışması olabileceği endişesini taşıdıklarını belirti. Ortadoğu’da şekillenen mezhep çatışmalarına dikkat çeken Deniz,  “Belirli bir kesime yönelik hedef gösterici paylaşımlar ve yazılar ülkemizde hayat bulmasını planlanan mezhep kavgalarının ilk ayağı olabilir. Hukuksal olarak gerekli işlemler yapıldı ve yapılmaya devem ediyor. Bu konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

‘NEFRET ÜZERİNDEN PRİM YAPAN İSANLAR VAR’

Garip Dede Dergâhı başkanı Celal Fırat ise Türkiye’de belirli bir kesimin her gün nefret söylemi üzerinden prim yaptığını belirterek, Alevilere ve azınlıklara yönelik gerçekleştirilen nefret söylemlerine tepki gösterdi. Fırat, avukat Selami Öztürk’un katıldığı bir televizyon programında ‘Bizim Alevi kitlemiz, kendisine baskı yapılsa da, yakılsa da, öldürülse de buna karşılık vermeyen, tam tersine sineye çeken ama bunu farklı şekillerde anlatan bir yapıya sahip. Bu bizim için büyük bir şans’ sözlerini hatırlatarak bu söylemlerin yaratacağı etkilerin Türkiye açısından sıkıntı yaratacağını belirtti.

‘MAHKEME TAKİPSİZLİK KARARI VERİYOR’

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir de Alevilerin yüzyıllardan beri hedef gösterildiklerini hatırlatarak bu tür söylemlerde bulunan insanların vicdanlarını sorgulaması gerektiğini belirtti. Demir, belirli bir kesimi hedef gösterici paylaşımlarda bulunan kişilere yönelik Cumhuriyet Savcılarının gerekli işlemleri yapması gerektiğini vurgulayarak “Biz Alevi Kurum Temsilcileri olarak Alevilere yönelik nefret söylemi ve hedef gösterici paylaşımları Mahkemelere giderek şikayetçi olsak bile mahkeme takipsizlik kararı veriyor.  Bu durumdan cesaret alan insanlarda bu tür paylaşımlara ve söylemlere devam ediyor” ifadelerini kullandı. Demir, Alevi Kültür Dernekleri olarak konunun yakından takipçisi olacaklarını söyledi.

www.evrensel.net