15 Aralık 2016 17:11

Kerestecioğlu: Devlet, Aslı Erdoğan'ı neden tehlikeli buldu?

HDP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, gazeteci-yazar Aslı Erdoğan'ın durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Paylaş

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, 19 Ağustos 2016 tarihinden bu yana tutuklu olan gazeteci-yazar Aslı Erdoğan'ın durumuna ilişkin Meclis'te bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

HDP milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan ve Dilan Dirayet Taşdemir'in de katıldığı basın açıklamasında Kerestecioğlu Aslı Erdoğan’ın sağlık durumu hakkında bilgi vererek; “Kapatılan Özgür Gündem gazetesi Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazar Aslı Erdoğan, 19 Ağustos’tan bu yana tutuklu. Astım, KOAH, pankreas ve şeker gibi ciddi rahatsızlıkları olmasına rağmen tutuklandığı ilk hafta tek kişilik bir hücrede tutulan Aslı Erdoğan’a ilaçları verilmedi, havalandırmaya dahi çıkartılmadı. İdrar kokan bir yatakta yatırıldı ve kalıcı hasara neden olacak koşullarda barındırıldığını kendisi de onu ziyarete gidenler de çokça ifade etti. Üşüdüğü için istediği hırkayı 15 gün sonra ancak “kazanabildi.” İhtiyaç duyduğu boyun yastığı için, tam altı kurumla günlerce yazışma yapıldı.” İfadelerini kullandı.

‘DEVLETİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZACAK NE YAZMIŞTI’

Erdoğan’ın 29 Mart tarihli yazısında Cizre’deki patlamaları aktardığını belirten Kerestecioğlu; “Yazıların ilki, 29 Mart tarihli “Bu Senin Baban” isimli köşe yazısı. Cizre’de yaşanan vahşeti yaşayanların ağzından aktaran Aslı Erdoğan, bu yazıda tek bir yorum dahi yapmıyordu. Yazıdaki bütün cümleler yaşayanların anlattığı şekliyle ve tırnak içerisinde aktarılıyor.” dedi.

‘DEVLET BARIŞI DÜŞLEYEN ASLI ERDOĞAN’I DAHA TEHLİKELİ BULDU’

Tutuklandığı ilk günden itibaren pek çok siyasi parti temsilcisinin, aydın, akademisyen ve gazetecilerin, yazar Aslı Erdoğan’a destek verdiğinin altını çizen Kerestecioğlu konuşmasında Erdoğan için başlatılan ‘Özgürlük Nöbeti’nin önemine dikkat çekti. Kerestecioğlu açıklamasında; “Aslı Erdoğan için “Özgürlük Nöbeti” başlatıldı, yüzlerce vatandaş nöbete katıldı. Çünkü Aslı Erdoğan, bu ülkenin aklı mantığı yerinde diğer bütün insanları gibi savaşın bitmesini istedi. Ancak devlet, her gün köşelerinde savaş çığırtkanlığı yapan, tehditler savuranları değil; barışı düşleyen Aslı Erdoğan’ı daha tehlikeli buldu. Nasıl ki barış isteyen herkes terörist ilan edildi; akademisyenler, yazarlar gözaltına alındı; gazeteciler, siyasetçiler tutuklandı; vatandaşlar katledildi; Aslı Erdoğan’a da aynı şekilde ödülü verildi. Üstelik suç delili olarak gösterilen yazılarında da Aslı Erdoğan’ın ne şiddet çağrısı, ne de şiddet övgüsü yapmadığı; kendine özgü dili ile yaşadığı hüznü dile getirdiği apaçık ortadayken.” Sözlerini dile getirdi.

‘YARGIYA OLAN İNANCIMIZ AZALIYOR’

Konuşmasının devamında yargıya olan inançlarının gün geçtikçe azaldığını söyleyen Kerestecioğlu; “Hukukçuların endişelerini ortak şekilde dile getirdikleri bir diğer konu ise Türkiye’de yargının durumu. Yargıya olan inancımız ve güvenimiz gün be gün azalsa da; Türkiye’de bağımsız ve tarafsız bir yargı olmadığına her seferinde bir kez daha şahit olsak da; barışa ve demokrasiye olan inancımız umudumuzu diri tutuyor. 29 Aralık’ta ilk duruşması görülecek olan Aslı Erdoğan’ın bu akıl almaz tutukluluk halinin derhal son bulmasını ve hakkında açılan bu hukuk dışı davadan derhal beraat ettirilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Aslı Erdoğan yalnız değildir.”diyerek konuşmasını sonlandırdı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MHP: Akşener ve Özdağ'ın ihraca itirazları reddedildi

SONRAKİ HABER

‘Bu adamlar neden gülüyor’ dediği için gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...