Çalışma Bakanı Müezzinoğlu KESK'i ziyaret etti

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu KESK'i ziyaret etti

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, KESK'i ziyarete etti. Bakan Müezzinoğlu, bugün kamuda yaşananların darbe girişiminin bedeli olduğunu' söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzzinoğlu, KESK ve Memur Sen'i ziyaret gerçekleştirdi. 

KESK Genel Merkezi'ne yapılan ziyarette bakanın başkanlığındaki heyette, Çalışma Müsteşarı Ahmet Erdem, Devlet Personel Başkanlığı vekili Enes Polat ve Sendikalardan Sorumlu Daire Başkanı İbrahim İnan bulundu. 

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Genel Sekreter Hasan Toprak, Basın-Yayın ve Eğitim-Örgütlenme Sekreter İlhan Yiğit, Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy ve Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz ziyareti kabul ettiler. 

MÜEZZİNOĞLU: YAŞANANLAR 15 TEMMUZ'UN BEDELİ

Bakan Mehmet Müezzinoğlu ziyarette 15 Temmuz darbe girişimi ve bombalı saldırılara dikkat çekerek ülkenin olağanüstü bir süreçten geçtiğini söyledi. Bu nedenle ülkede farklı kararlar alınması gerektiğini belirten Müezzinoğlu, OHAL sürecinden uzaklaşarak bir an önce normalleşme istediklerini, ülke çalışanlarını da daha iyi koşullara taşımak için çalıştıklarını kaydetti. KESK’in kuruluş felsefesini bildiklerini ifade eden Müezzinoğlu, yakın zamanda gerçekleşen darbe girişiminin ülkenin geleceğini etkilediğini, bedelinin ise ağır bir şekilde ödendiğini kaydederek tüm kamu emekçileri ile açığa alınan, ihraç edilen üyelerin hak ve çıkarlarının korunmasının KESK’in görevi olduğunu ve Çalışma Bakanlığı’nın da bu süreçte KESK ile birlikte ortak sorumluluğu olduğunu ifade etti.

KESK'TEN İŞ GÜVENCESİ VURGUSU

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ise emek ve demokrasi mücadelesi bağlamında, Türkiye’nin demokratikleşmesi, barış, insanca yaşam mücadelesini sürdürdüklerini söyledi. Ancak özellikle OHAL bahanesiyle sendikal faaliyetlerin sürekli yasaklanmasının temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılmasına yönelik bir durum olduğunu belirten Özgen, bundan vazgeçilmesi gerektiğini belirterek açığa alınan ve ihraç edilen kamu emekçilerine yönelik 10-11 Aralık bölge mitinglerinin keyfi olarak yasaklaması konusunu dile getirdi. 

Özgen, iş güvencesine ve kamunun tasfiyesine yönelik saldırıların arttığı bu dönemde Çalışma Bakanlığı’nın emekçilerden yana taraf olması gerektiğini dile getirdi. OHAL ve KHK’ler eliyle kamu emekçilerinin iş güvencelerinin elinden alınmasının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Özgen, ihraçlar ve açığa alınanlarının görevlerine iade edilmesi gerektiğini söyledi. Özgen SGK’da açığa alınanların görevde yükseltme sınavına alınamadığına dikkat çekerek, bu durumun özlük hakkına yönelik bir saldırı olduğunu ve değişik bakanlıklarda da buna benzer keyfi uygulamaların görüldüğünü ifade etti. 21 Aralık tarihinde “İşimi, Ekmeğimi Geri İstiyorum” şiarıyla ihraç edilen kamu emekçinin İstanbul-Ankara yürüyüşünün engellenmemesi, yasaklanmaması noktasında Çalışma Bakanlığı’ndan sorumluluk alması gerektiğine dikkat çeken Özgen, ihraç edilen, açığa alınan bütün kamu çalışanları adına bu eylemi gerçekleştireceklerini dile getirdi. 

Bakan Müezzinoğlu başkanlığındaki heyet KESK'in ardından Memur Sen Genel Merkezi'ne gitti. (Ankara/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Aralık 2016 16:57
www.evrensel.net