Oyuncular Sendikasından ‘setlerdeki çocuklar’ açıklaması

Oyuncular Sendikasından ‘setlerdeki çocuklar’ açıklaması

Oyuncular Sendikası setlerde çalıştırılan çocuklar için ‘Çocuklarımızın haklarını el birliği ile savunalım’ çağrısı yaptı.

Çalıştığı sette senaryo gereği bir yaşından küçük bebeğin yer aldığını öğrenip seti terkeden Meltem Cumbul ve Oyuncular Sendikası konuya dair açıklama yaptı.

Oyuncular Sendikası’ndan yazılı yapılan açıklamada Meltem Cumbul’un, “Kırlangıç Fırtınası” dizisinin teklifinde ilgili yönetmelik çıkana kadar hiçbir çocukla çalışmayacağı yönündeki talebinde mutabakata varıldığı, ancak çekimler devam etmekteyken kendi çekimleri maket bebekle gerçekleştirilmesine karşın, başka bir sahnede gerçek bir bebek ile çalışıldığını öğrenen Cumbul’un projeden ayrıldığı doğrulandı.

ÜÇ AYLIK BEBEKLER SETLERDE ÇALIŞTIRILABİLECEK

Oyuncular Sendikası, 2012 yılından bu yana setlerde kuralsız şekilde çalıştırılan çocuklarımızın haklarını korumak amacı ile “Bu Sette Çocuk Var!” kampanyasını yürütüyor. 23 Nisan 2015 tarihinde İş Kanunu’nun 71. maddesine çocuk oyuncularla ilgili gerekli ekleme yapılmıştı ancak sendika, tüm girişimlerine karşın bu maddeye bağlı olarak çıkartılması gereken yönetmeliğin henüz çıkartılamadığını vurguladı.

Sendikanın hazırlanmakta olan yönetmelik için teklif ettiği asgari yaş sınırı üç. Yani üç yaşından küçük hiç bir çocuğun setlerde yer almaması gerektiğini belirtiyor sendika. Sektör çalışanları, çocuk gelişimciler, psikologlar, çocuk oyuncular ve aileleri ile ayrı ayrı gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde verilen bu teklif, yönetmelikte yer almazsa üç aylık bebekler dahi setlerde çalıştırılabilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

 

www.evrensel.net