Cilvegözü TIR çıkışlarına kapatıldı

Cilvegözü TIR çıkışlarına kapatıldı

Halep’te sivillerin tahliyesinİ öngeren anlaşma üzerine Türkiye’ye göç bekleniyor. Cilvegözü, TIR çıkışlarına kapatılarak göçe hazırlık yapıldı.

Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı, Suriye'nin Halep kentinden beklenen göç ya da yaralıların getirilecek olması nedeniyle ikinci bir emre kadar TIR çıkışlarına kapatıldı.

Cilvegözü Sınır Kapısı'nda, sınırının karşısında bulunan ÖSO'nun kontrolündeki Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı’nda güvenlik önlemlerinin arttırılması çalışması nedeniyle bu sabahtan itibaren ikinci bir emre kadar TIR çıkışlarına izin verilmedi. Suriye’den, hasta, yaralı ve tüccarlar ile aile birleşimi kapsamındaki gelenlerin ise giriş işlemleri yapılıyor.

Halep'te ateşkesin tam olarak sağlanabilmesi halinde günlerdir aç-susuz bekledikleri haberleri gelen ailelerin İdlip üzerinden Türkiye'ye doğru hızla tahliyeleri bekleniyor. Ancak Türkiyeli yetkililer, Halep'ten gelenlerin öncelikle Suriye tarafında bir çadırkentte barındırılması ve bu kampın kuruluşu ile günlük iaşesinin Türkiye tarafından karşılanabileceğini açıklamıştı.

Bu hazırlıklar kapsamında Kızılay ve İçişleri Bakanlığından yetkililerin Hatay'da bulunduğu belirtildi. (DHA)

www.evrensel.net
ETİKETLER CilvegözüHalep