Bir tek ödül vermediler!

Bir tek ödül vermediler!

Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilerin üzerine ateş açan Ömer Ulusuy’a verilen 7 yıl hapis cezası yargıtay tarafından bozuldu.

Antalya’da Akdeniz Üniversitesi’nde 6 Nisan 2008 tarihinde ırkçı bir grubun saldırdığı öğrencilere tabanca ile ateş eden Ömer Ulusoy hakkında, yargılandığı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 7 yıl hapis cezası, yapılan itiraz üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Yargıtay kararında, Ulusoy’un ‘öldürmeye teşebbüs’ suçlaması ile değil, ‘birden fazla kişiye silahlı tehdit’ suçundan cezalandırılması gerektiği belirtildi.

YARGITAY ‘SİLAHLI TEHDİT’ DEDİ

Karar üzerine yargılamanın yeniden başladığı davada, savcı mütalaasında, Ulusoy’un olaylar sırasında önündeki gruba yönelik olarak hedef gözetmeksizin 7 el ateş ederek kaçtığını, açılan ateş sonucu hiç kimsenin yara almadığını belirterek, Yargıtay’ın bozma gerekçeleri dikkate alınarak sanığın “silahlı tehdit suçundan cezalandırılmasını” istedi.

CEZA 2 YIL 1 AYA İNDİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, daha önce 7 yıl hapis cezası verilen Ulusoy’a bu kez ‘silahla tehdit’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Akdeniz Üniversitesi’ndeki saldırı ile ilgili tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen Ulusoy’un, 2010 yılında karıştığı başka bir olay nedeniyle yargılandığı dosya kapsamındaki tutukluluk hali devam ediyor.

NE OLMUŞTU?

Öğrencilere silahla ateş açan Ulusoy, olayın basında geniş yer bulmasıyla gözaltına alınmış, çıkarıldığı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanmıştı. Ulusoy’u ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan önce ömür boyu hapis cezasına çarptıran mahkeme, eylemin teşebbüs aşamasında kalmasından dolayı cezayı önce 9 yıla, ardından da eylemin ‘haksız tahrik’ altında gerçekleştirildiği iddiasıyla 4 yıl 6 aya indirmişti.

Eğitim-öğretim kurumunda ‘ruhsatsız silah taşımak’ suçundan da 2 yıl 6 ay hapis ve 72 gün adli para cezası verilen Ulusoy, her iki suçtan toplam 7 yıl hapis ve 72 gün adli para cezasına mahkum edilmişti. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net