İdlip'teki militanlar ya Türkiye’ye geçecek ya da savaşacak

İdlip'teki militanlar ya Türkiye’ye geçecek ya da savaşacak

Gazeteci Musa Özuğurlu Halep’teki gelişmeleri Evrensel'e değerlendirdi.

Musa ÖZUĞURLU  

Sahada bir nitelik değişimi olacağını öngörebiliriz. Çünkü Halep en önemli yerdi ve psikolojik etkisi çok büyüktü. Halep sonrası ordunun İdlip’e yöneleceği tahmin ediliyor. Ama diğer bölgelere yönelme de olabilir. Bunun sebebi de şu: Ülke içinde bulunan militanlar sınıra sürülmek isteniyor. En uygun il ise İdlip. Belki de Humus ile Hama arasında yer alan Rastan ve Telbise ile başlanır ve daha sonra İdlip’e yönelir ordu. Ancak Halep sonrası Rakka, Deyrezzor, Halep kuzey kırsalı, İdlip ve kırsalı, Lazkiye kuzey kırsalı, Şam kırsalı, Dera ve kırsalı ile Kuneytra’nin bazı bölümlerinde silahlı örgütler varlıklarını sürdürüyor. Buraların hemen hepsinde ama en çok da İdlip’te kanlı çarpışmalar olacak.

Birçok yerde anlaşma yoluna gidildi. Yukarıdaki bölgelerin bir kısmında bu şekilde bir çözüme gidilebilir.

Türkiye’ye doğrudan tek etki yapacak yer İdlip. Türkiye’den geçerek Suriye geneline yayılan ve son dönemde çoğu İdlip’e gönderilen bu militanlar savaş tecrübesi edindiler. Ve simdi Suriye ordusunun ilerlemesi karşılığında önlerinde iki seçenek var: Ya Türkiye’ye geçecekler ya da savaşmayı sürdürecekler. Türkiye’ye geçmeleri halinde kontrol edilebilmeleri kolay değil. Sinir illeri basta olmak üzere girecekleri yasama mücadelesi ister istemez Türk güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelmeleri ile sonuçlanacak. Bu tabii bireysel düzey için. Ama örgüt olarak Türkiye içinde faaliyet kararı alırlarsa felaket olabilir.

SİVİLLERLE İLGİLİ YAZILANLAR

Siviller ile ilgili yazılanların büyük çoğunluğu yalan. Halep halkı en baştan olaylara katılmadı, isyan etmedi. İstisnası vardır tabii. Ancak halk yönetimin yanındaydı. Bunun üzerine örgütler Halep’e girdiler ve Halep bugün gördüğümüz hale geldi. Bu esnada halkın büyük bir çoğunluğu ya yönetimin hakim olduğu semtlere göçtü ya da yine yönetimin hakim olduğu diğer illere. Halep’in nüfusu yaklaşık 6 milyondu. Son günlerde silahlı grupların bölgelerinden çıkanların toplamı yaklaşık 150 bin, kalan da yaklaşık 50 bin. Yani yüzde 5 bile değil. Bu kalanların da hemen hepsi yönetim yanlısı, bunu kurtarıldıkları zaman yaptıkları sevinç gösterilerinden görmek mümkün. Peki çocukların da olduğu saldırı görüntülerine; hastanelerin, okulların bombalanmasına ne diyeceğiz? Bunun iki açıklaması var: Evet bu gibi yerler bombalandı. Çünkü bu yerler militanlar tarafından karargah olarak kullanılıyordu. Yani artık hastane, okul özelliği kalmamış binalardan ibaretti. İkincisi militanlar tarafından Suriye yönetimi ve Rusya’yı zor durumda bırakmak için militanlar tarafından kasıtlı olarak yanlış bilgi sızdırıldı. Örneğin militanların karargahı olarak koordinatları verilen yerler oldu ve buralara saldırı yapıldıktan sonra anlaşıldı. Siviller de öldü bu saldırılarda ama şurası kesin: Suriye ya da Rus ordusu sivilleri kasıtlı olarak bir kez bile vurmadı. Bunu sahadan bilgilere dayanarak söylüyorum.

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Aralık 2016 03:48
www.evrensel.net