Beşar Esad: Trump müttefikimiz olabilir

Beşar Esad: Trump müttefikimiz olabilir

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD'nin yeni başkanı Trump'ın ülkesinin müttefiki olabileceğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ABD'nin yeni Başkanı Trump'ın terörle mücadelede ciddi olması halinde, ülkesinin müttefiki olabileceğini söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad Rus televizyonları Russia Today ve Rossiya 24'e açıklamalarda bulundu. Batılı ülkeleri sert bir dille eleştiren Esad, Batılı ülkelerin teröristleri kurtarma derdinde olduğunu öne sürdü. 

Deutsche Welle'de yer alan habere göre Esad Halep'te bundan sonra da rejim karşıtlarının üzerine sert bir biçimde gidileceğini söyleyerek, "Ateşkes söz konusu olamaz" dedi. Esad sadece teslim olan ya da çatışma alanını terk edenlere daha ılımlı davranılabileceğini belirtti. Beşar Esad söyleşide ABD'nin yeni Başkanı Donald Trump'ın, Şam yönetiminin müttefiki olabileceğini belirtti. Esad, "Donald Trump gerçekten de terörizmle mücadele edebilirse, bizim müttefikimiz olabilir" diye konuştu. Ancak ABD'nin şu an 'ılımlı muhalefet' diye nitelendirdiği Suriyeli grupların terörist ya da aşırı radikal olduğunu belirtti. 

Esad, Trump'ın seçim kampanyaları sırasında şiddet eğilimli İslamcılara yönelik sert açıklamaları ile başka ülkelerin içişlerine karışmayacağı yönündeki sözlerini de hatırlatarak Trump'ın seçim kampanyaları sırasında söylediği bu sözleri göreve başladığında tutup tutamayacağının belirsiz olduğunu söyledi. 

'SAVAŞTAN SONRA YENİ PARTNER ÇİN' 

Çatışmaların "ülkenin tamamı teröristlerden temizlenene kadar devam edeceğini" söyleyen Esad örnek olarak antik kent Palmira'yı verdi. Suriye'nin, müttefikleri Rusya ve İran'la yeni planlarını açıklayacağını söyleyen Esad, önceliklerinin Halep'in güvenli hale getirilmesi olduğunu ifade etti. 

Beşar Esad savaş sonrası Suriyesi'nde Rusya ve İran'ın yanı sıra Çin'i de partner olarak gördüğünü vurguladı. (DİHABER)
 

www.evrensel.net