HDP Meclis Grubu bütçenin bugünkü oturumundan çekildi

HDP Meclis Grubu bütçenin bugünkü oturumundan çekildi

HDP Meclis Grubu, Dersim Milletvekili Alican Önlü'nün gözaltına alınması üzerine Meclis'teki bütçe görüşmelerinin bugünkü bölümünden çekildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grubu, bütçenin bugünkü bölümünden çekilme kararı aldı. Bu karar akşam saatlerinde Esenboğa Havalimanı'nda Dersim Milletvekili Alican Önlü'nün gözaltına alınmasının ardından alındı.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada, parti grubu olarak aldıkları kararı açıkladı. 

Yıldırım'ın açıklaması şu şekilde: 

"Dersim Milletvekilimiz Alican Önlü, hukuksuz bir şekilde, belge dahi gösterilmeden gözaltına alındı. Anlamsız ve kötü bir polis muamelesiyle karşılaştı. Önlü'nün, Elazığ'a gitmek üzere bindiği uçak hava muhalefeti nedeniyle Ankara'ya dönüyor. Polisten alıkonulmasıyla ilgili belge istiyor. Ama "hiçbir belge ibraz etmeyeceğiz ve sizi alacağız" gibi bir muameleyle karşılaşıyor. Vekilimiz şu anda gözaltında. Yoldan geçen sıradan bir yurttaşa dahi işlem yapmak isteyen polis kimliğini belgelemek, gerekçe sunmak zorundadır. 

Bu hukuk dışı yöntemler günlük işleyiş haline geldi. İktidar da herhalde bu uygulamalarla refah düzeyi yüksek, yaşanabilir demokratik bir ülke yaratabileceği yanlış algısını taşıyor. 

Memleketteki bütün sorunları HDP'ye dönük antidemokratik uygulamalarla çözmeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Eğer bu ülke demokratikleşecek, ekonomik göstergeler düzelecekse hepimiz alınmaya hazırız. 

Yargının, hukukun, kamu güvenliğinin kantarının ayarı bu iktidar tarafından bozuldu. Ayarı bozulan kantar, bir gün gelir kantarın ayarını bozanları da yargılar. Tüm bunları bize geri adım attırma uygulaması olarak görülüyorsa çok yanılıyorsunuz. Bu hukuk dışı işleme karşı netice almak için bugünkü genel kurul konuşmalarından feragat ediyoruz." (DİHABER)
 

www.evrensel.net