PEN Temsilcisi Stockford: Umarız tahliye ilk adım olur

PEN Temsilcisi Stockford: Umarız tahliye ilk adım olur

PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Caroline Stockford ve Günlük Morning Star gazetesinden Steve Sweeney, Evrensel'e değerlendirmelerde bulundu.

Volkan PEKAL
Adana

Haber takibi sırasında gözaltına alınmalarının ardından “terör örgütü üyeliği ve propagandası” iddiaları ile haklarında dava açılan Evrensel muhabirlerinin yargılandığı davanın ilk duruşmasını İzleyen PEN International Temsilcisi ve PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Caroline Stockford ve Günlük Morning Star gazetesinden Steve Sweeney Evrensel'e konuştu. Tutuklu Muhabirimiz Cemil Uğur’un tahliye edilmesinden duydukları mutluluğu dile getiren Stockford ve Sweeney bunun diğer tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için bir adım olmasını istediklerini söyledi.

DELİL YOK AMA GAZETECİLER TUTUKLU

Davayı izleyen PEN International Temsilcisi ve PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Caroline Stockford, dava boyunca iddia makamının suçun işlendiğini kanıtlaması gerekirken savunmanın gazeteci olduklarını kanıtlamaya çalışmak zorunda bırakılmasının garip bir uygulama olduğunu söyledi. Dosyada sanıkların lehine olan kamera görüntüleri ya da polislerin çektiğin görüntülerin olmadığını söyleyen Stockford, suç işlediklerine dair hiçbir delil olmamasına rağmen bir gazetecinin tutuklandığını söyledi. 

BURADAKİ DAYANIŞMA ÇOK ÖNEMLİ

Muhabirlerimizin gözaltına alındığını ilk kez eylül ayında Türkiye’de basın özgürlüğü ile ilgili yaptıkları bir ziyarette öğrendiğini ifade eden Stockford, “O zaman basit bir durum hemen bırakılırlar diye düşünmüştüm. Ancak 15’er yıl ceza istendi. Bir muhabir tutuklandı. Onları desteklemek sorunda olduğumuzu düşündük. Galler’den geldik ve davayı gözlemledik” dedi. PEN olarak ifade özgürlüğünün kendi alanlarına girdiğini dile getiren Stockford, “Buradaki dayanışmadan çok memnun kaldık. Herkes çok uzaklardan geldi. Umarım böyle olumlu örnekler almaya devam ederiz” dedi. 

TUTUKLU MUHABİRİN AVUKATI DURUŞMADAN BİR GÜN ÖNCE NASIL GÖZALTINA ALINIR?

İngiltere’de yayın yapan Günlük Morning Star Gazetesi’nden Steve Sweeney, en başından beri böyle bir davanın olmaması gerektiğini belirterek böyle bir davada tahliye kararı verilmesinin bir başarı ve mutluluk verici olduğunu söyledi. Muhabirlerimizin avukatı olan Tugay Bek’in gözaltına alındığını öğrendiklerini dile getiren Sweeney, “Bu Türkiye'deki hukuk sistemi için ciddi bir sorun. Tutuklu müvekkilini savunacak olan avukat bir gün önce nasıl gözaltına alınır?” dedi.

MAHKEMENİN AVUKATA “ACELE EDİN” DEMESİ OLDUKÇA TUHAF BİR DURUM

Muhabirler hakkında delil olmaksızın terör örgütü üyeliği ve propagandası gibi ciddi suçlamalar olduğunu dile getiren Sweeney, “Mahkeme salonunda savcı ve hakimlerin yan yana durması, tahliye kararı vererek olumlu bir karar verilmiş olsa da hakimlerin kararı aralarında fısıldaşarak vermesi, hakimin savunmayı yapan avukata ‘Acele edin, başka duruşmalarımız da var’ demesi oldukça tuhaf bir durum. Nasıl böyle bir şey olabiliyor?” diye konuştu.

SWEENEY: YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Ev aramasında bulunan sahte 1 doların ve basın metninin dosyaya girmesinin İngiltere’de olsa kahkahalarla karşılanacak bir durum olduğunu söyleyen Sweeney, “Erdoğan iktidarında hukuksuzluğun ne kadar ilerlediğinin bir kanıtı. İfade özgürlüğü yargılanıyor” dedi. İfade özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceklerini kaydeden Sweeney, “Umarım bugünkü zaferimiz diğer tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için ilk adım olur. Yalnız değilsiniz” dedi.

Son Düzenlenme Tarihi: 15 Aralık 2016 11:41
www.evrensel.net