Aktay:Bu saldırı Başkanlık sistemiyle ilgili anlaşmaya tepki

Aktay:Bu saldırı Başkanlık sistemiyle ilgili anlaşmaya tepki

AKP'li Yasin Aktay, 'Bu saldırılar MHP ve AK Parti arasında gerçekleştirilen güzel bir anlaşmaya tepki olarak da değerlendirilebilir' dedi.

AKP MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Aktay: “Şu anda artık terörle mücadelede en ufak bir tolerans yok. Nasıl işkenceye sıfır tolerans diyorsak artık teröre ve terörü övmeye, terörü herhangi bir şekilde meşrulaştırmaya karşı da sıfır toleransımız var. Bunu aslında son terör saldırısı karşısında Türk halkının ortaya koymuş olduğu bir tepki var. Son derece haklı bir duyarlılık. Bu haklı duyarlılık da artık terör örgütünün özellikle sosyal medya ortamında destekleyen, destekleyici veya maruz kaldığımız terör saldırısının vahametini hafifleten, onu adeta dalga konusu haline getiren ve Türkiye halkının duyarlılıklarıyla, hassasiyetleriyle adeta dalga geçen insanların biraz daha sorumlu davranabilecekleri yeni bir zemin ile karşı karşıyayız artık. Bu zemin fiilen oluşmuş bir zemindir bir yandan da ama yaşadığımız hadiselerin Türkiye halkına vermiş olduğu haklı duyarlılıkla ortaya çıkmış olan bir zemindir” şeklinde konuştu.

‘ABD’NİN TÜRKİYE’NİN DUYARLILIKLARINI ANLAMAKTA GECİKTİĞİNİ İFADE ETMEK İSTİYORUM’

MYK toplantısında FETÖ ve IŞİD’le mücadele bağlamında atılan adımların ele alındığını söyleyen Aktay, “Bugünkü terörün bir halk tabanı kalmamış olduğu halde PKK terör örgütünün bugün beslendiği başka bir zeminin var olduğunu ne yazık ki söylemek durumundayız. Suriye’deki gelişmeler ve Suriye’de –ne yazık ki- PYD’ye verilen destek sayesinde PYD’de verilen silahların bir kısmının rahatlıkla PKK’ya ulaştırılıyor olduğunu artık biliyoruz. Bu konuda müttefikimiz olan, NATO’da müttefikimiz olan ve her bakımdan stratejik ortağımız olan ABD’nin ne yazık ki bu konuda halen Türkiye’nin duyarlılıklarını anlamakta geciktiğini, anlamamakta ısrar ettiğini bu vesileyle ifade etmek istiyorum. Burada aslında PYD’ye verilen destek orada Suriye’de PYD, PKK’nın sadece isim değiştirmiş halidir ve aralarındaki uzviyet aralarındaki organik ilişki öyle çok büyük deliller, çok büyük argümanlar ortaya koymayı gerektiren nitelikte değil, çok açık bir takım ilişkiler var. Hem söylemsel ilişki var hem sembol dağarcığı, dil dağarcığı açısından çok ciddi bir ilişki var. Bu ilişkiyi buradan tekrar ifade etmek istiyoruz” dedi.

‘BAŞKANLIĞA TEPKİ’

Suriye’deki durumun Türkiye’ye yansıdığını kaydeden Aktay, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Aslına bakarsanız o saldırının Türkiye’nin iç tartışmalarıyla da bir nebze ilgisi var. Tabii ki bizim bazı değerlendirmeler bu saldırının doğrudan Türkiye’nin içine girmiş olduğu yeni durumla yani başkanlık, cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili iki parti arasında, MHP ve AK Parti arasında gerçekleşmiş olan güzel bir anlaşmanın, mutabakatın, mutabakata verilen bir tepki olarak da değerlendirilebilir ama bir boyutu da Suriye’deki gelişmeler tabii ki.” (ANKA)


 

www.evrensel.net