Meclis'e 'İnsan Hakları Araştırma Komisyonu' önergesi

Meclis'e 'İnsan Hakları Araştırma Komisyonu' önergesi

HDP 10 Aralık İnsan Hakları Haftası vesilesiyle 'hak ihlalleri'nin araştırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi sundu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş 10 Aralık İnsan Hakları Haftası vesilesiyle "hak ihlalleri"nin araştırılması istemiyle TBMM Başkanlığı'na araştırma önergesi sundu. 

Araştırma önergesinin gerekçesi olarak özellikle 7 Haziran 2015'ten itibaren yaşanan ciddi hak ihlalleri gösterildi. OHAL ilanının bu hak ihlallerine hukuki kılıf olarak kullanıldığının da ifade edildiği metinde bu ihlallerin sadece güvenlik güçleri için değil aynı zamanda devletin koruma politikası güttüğü üçüncü kişiler tarafından yapıldığı da vurgulandı. Metinde İHD ve TİHV verilerine göre 1 Ocak - 30 Kasım 2016 tarihleri arasındaki şu istatistiklere yer verildi:

Kolluk güçlerinin yargısız infazı, dur ihtarına uyulmadığı gerekçesiyle veya rastgele ateş açması sonucu 341 kişi yaşamını yitirmiş, 396 kişi de yaralanmıştır. 
· Sınır bölgelerinde 76 kişi yaşamını yitirmiş, 160 kişi de yaralanmıştır.
· Saldırılar neticesinde 184 kişi yaşamını yitirmiş 633 kişi de yaralanmıştır.
· 5 kişi gözaltında yaşamını yitirmiştir.
· Faili meçhul cinayet sonucu 25 kişi yaşamını yitirmiştir.
· Cezaevlerinde çeşitli nedenlerle yaşamını yitiren kişi sayısı en az 32’dir.
· Zorunlu askerlik hizmetini yaparken en az 20 kişi şüpheli biçimde yaşamını yitirmiştir.
· Mayın ve sahipsiz bomba patlaması sonucu 13’ü çocuk 17 kişi yaşamını yitirmiş 41’i çocuk 51 kişi ağır yaralanmış,
· 2016 yılının ilk 9 ayında silahlı çatışmalar nedeniyle 1.040 kişi yaşamını yitirmiş, 1.157 kişi yaralanmıştır.
· Uzun zamandır görülmeyen gözaltında kayıp vakaları maalesef yeniden başlamış olup 2016 yılında 2 vaka bulunmaktadır.
· İş kazaları/cinayetleri sonucu 1 Aralık 2015’e kadar İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclis’inin verilerine göre en az 1.816 işçi yaşamını yitirmiştir.”

Az yukarda belirtmiş olduğum sadece 10 aylık tablo dahi vahşet ve kıyımın boyutlarını izah eder nispettedir. Yine 2016 yılının en ağır hak ihlalleri sokağa çıkma yasakları süresince işlenmiş; bu yasaklar nedeniyle 2014 nüfus sayımına göre ilgili ilçelerde yaşadığı bilinen en az 1 milyon 671 bin kişinin en temel yaşam ve sağlık hakları ihlâl edilmiştir.

Tutuklama, gözaltı ve işkencelere dikkat çeken açıklamada kapatılan dernek, sendikalarla tutuklu gazeteci, milletvekili ve belediye başkanlarının varlığının da altı çizildi.

Araştırma önergesi metni "hak ihlallerinin” tespiti için bir komisyon kurulması, gerekli çalışmaların yürütülmesi acil ve elzemdir." ifadeleriyle sona eriyor. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Aralık 2016 19:26
www.evrensel.net