‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’ Hamburg’da sahnelendi

‘Bütün Çılgınlar Sever Beni’ Hamburg’da sahnelendi

İstanbul Moda Sahnesi oyuncuları, DİDF üyesi Hamburg İşçi ve Gençlik Derneği'nin davetlisi olarak Hamburg'a gitti.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) üyesi Hamburg İşçi ve Gençlik Derneğinin davetlisi olarak Hamburg’a gelen İstanbul Moda Sahnesi oyuncuları Mert Fırat, Volkan Yosunlar, Öznur Serçeler ve Işık Tasarımcısı İrfan Varlı’nın oluşturğu ekip Bulgar Şair ve Yazar Stefan Tsanev’un yazdığı “Bütün Çılgınlar Sever Beni” tiyatro oyunu ile sahne aldılar.

Oyundan önce DİDF –Hamburg başkanı Dilan Baran bir konuşma yaptı.

Baran konuşmasında “Hepimiz biliyoruz ki insanliğın ilerlemesinde kültürün ve sanatın önemli bir rolü vardır. Ancak egemenler kültür ve sanatı, emekçiler kolayca ulaşamasın diye hep ulaşılamaz bir yere koymak için çaba sarfettiler. Engellemeler, yasaklar getirdiler. Kültüre ve sanata değer verilen, kültüre ve sanata emekçilerin kolayca erişebildiği ve yararlanabildiği bir dünya için, sizlerin desteği ile çabalarımız sürüyor. Sürdürmeye de devam edeceğiz. Bizler Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli emekçiler olarak bu durumu kınıyor ve kaygı ile izliyoruz. Buradan kültür emekçilerine, yazarlarımıza, emek ve demokrasi güçlerine dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyoruz” dedi.

Dilan Baran, Almanya'da önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerle ilgili olarak da taleplerinin öncelikli olarak göçmen halkların seçme ve seçilme hakkı, vatandaşlığın önündeki engellerin kaldırılması, silahlanmaya, militarizme ve savaşa değil; kültüre, eğitime, sağlığa ve emekçilere daha fazla bütçe ayrılması olacağını ifade etti.

Konuşmanın ardından Moda sahnesi oyunları sahneye davet edildi. Bütün Çılgınlar Sever Beni, bir kadın-erkek ilişkisi üzerinden aldatılmayı konu alıyor ve toplumsal yaşama yönelik önemli ve ağır eleştiriler yöneltiyor. Oyunun ardından gerçekleştirilen söyleşiye Mert Fırat, Volkan Yosunlar ve Öznur Serçeler katıldılar. Karşılıklı soru-cevap şeklinde geçen söyleşide izleyiciler Türkiye’de yaşananlara dair kaygılarını ve endişelerini paylaşırken neler yapabileceklerini ifade ettiler. Bir izleyicinin "Türkiye’de bunca şeyler yaşanırken sanki kimse hiç bir şey yapmıyor. Hiç bir tepki yokmuş gibi görünüyor" diye görüşlerini paylaşması üzerine oyuncular, izleyiciye haber kaynaklarını değiştirmesi gerektiği önerisinde bulundular. Oyuncular, "Koşulların her geçen gün ağırlaşmasına karşın işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin kendi kulvarlarında mücadele ettiklerini ancak, toplumsal muhalefetin tek merkezden birleşemediğini, bunun bir eksiklik olduğunu belirten oyuncular bunun için de bir sürece ihtiyaç olduğu anlaşılıyor" diye ifade ettiler.

MERT FIRAT: MAHALLE VE SEMT TİYATROLARI YARATMAK İSTİYORUZ

Mert Fırat, "Hayatın Sesi Televizyonunun, Evrensel Kültür dergisinin de içinde olduğu onlarca gazete, radyo ve TV’nin kapatıldığını gündeme getirerek, Evrensel Kültür dergisi kapatıldı ama bu gün Yeni E dergisi çıkıyor bu dergiye abone olun okuyun ve okutun" çağrısında bulundu.

Bugünlerde her hangi bir konuyu ele alsak politika konuşuluyor. Bu da kendi koşulları içinde işimizi aslında kolaylaştırıyor. 

Moda Sahnesi oyuncuları olarak devletin imkanları ile sanat yapmak istemediklerini belirten oyuncular, "Tiyatroyu  ve sanatı emekçilerle buluşturmak istiyoruz. Onları aydınlatabilmek  için önceliğimiz onlara ulaşabilmemiz. Bu sorumlulukla hareket ediyoruz. Buna örnek olarak Bursa'da mahallelerde işçilerle beyaz yakalıları bir araya getirerek tiyatro sporu yapıyoruz. Mahalle ve semt tiyatroları yaratmak istiyoruz ve bunun için çabalıyoruz" şeklinde konuştular. (Hamburg/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Aralık 2016 19:11
www.evrensel.net