Hüda Kaya: Mavi Marmara davasını sattınız

Hüda Kaya: Mavi Marmara davasını sattınız

HDP Milletvekili Hüda Kaya, bütçe görüşmelerinde söz alarak 'İkiyüzlü bir politikayla Mavi Marmara davasını, Filistinlileri siz sattınız' dedi.

İstanbul’da “Kudüs İçin Parlamenterler Birliği” diye bir uluslararası toplantıya katıldığını belirten Hüda Kaya şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı orada yaptığı konuşmada, İsrail zindanlarında aylardır, yıllardır hapis kalan milletvekillerine de değindi. Katıldığım nokta; orada, “İsrail” ve “Filistin halkı” kelimelerini çıkarıp “Türkiye”yi yerleştirdiğimizde “Cumhurbaşkanı bizi anlatıyor” dedim.

Cumhurbaşkanı o gün, “Filistin’den koparılmanın acısını on yıllardır gönüllerinde bir kor gibi taşıyan tüm Filistinli mültecileri selamlıyorum” ifadesini kullandı. Katılmamak mümkün değil. Bugün Şırnak diye bildiğimiz bir şehir yok oldu ve içinde yaşayan halkın tamamı mülteci durumunda

Sayın Cumhurbaşkanı, Filistin’de her gün kendini tekrar eden bir zulüm ve baskı düzeni olduğunu, bu adaletsizliğin bütün dünyanın gözünün önünde sayısız Birleşmiş Milletler kararlarına rağmen yarım asırdır katmerlenerek devam ettiğini vurguladı. Aynı Birleşmiş Milletler, ülkemizde yaşanan insan hakları, iradeye yapılan linç ve saygısızlıklarla ilgili bir karar açıkladığında “Siz kim oluyorsunuz ey Birleşmiş Milletler” diyebiliyorsunuz.

MAVİ MARMARA DAVASINI, FİLİSTİNLİLERİ SİZ SATTINIZ

İkiyüzlü bir politikayla Mavi Marmara davasını, Filistinlileri siz sattınız. Çünkü “Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun geçerliği olduğu mevcut küresel sistemde bu kararların hiçbiri uygulanamıyor.” diyor Sayın Cumhurbaşkanı.

Halep’i Halepliler yönetsin evet, Gazze’yi Gazzeliler yönetsin evet; peki 6 milyondan fazla insanımızın iradesini terörize eden bir politikaya, bir pratiğe, bir zihniyete nasıl sahip olabiliyorsunuz?” (HABER MERKEZİ)


 

www.evrensel.net