Cihat çağrısına izin, protestoya yasak!

Cihat çağrısına izin, protestoya yasak!

Anadolu Üniversitesi’nde “Halep’e yardım” adıyla yapılan etkinliklerde cihat çağrıları yapıldığını söyleyen öğrencilerin protestosunu polis engelledi

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde geçtiğimiz hafta Genç İHH, ÜNİ-AK, Seriye Vakfı, Genç Memur-Sen tarafından, “Halep’e yardım” adı altında yapılan etkinliklerde cihat çağrıları yapıldığını söyleyen öğrencilerin protestosuna polis ve özel güvenlik izin vermedi.

Adı geçen derneklerin, “Halep’e yardım” adı altında cihad çağrıları yaptıkları stant, bildiri dağıtımı ve yürüyüşlere üniversite yönetimince izin verildiğini söyleyen öğrenciler, “Halep için yardımı bahane ederek üniversitede çatışma ortamı yaratmak isteyen bu cihatçı çete destekçileri Rektörlüğün izni, ÖGB ve polisin korumasında faaliyetlerini sürdürmektedir” diye tepki gösterdi. 

POLİS VE ÖGB ABLUKASI

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü önünde dün bir araya gelen öğrenciler, polis ve özel güvenliğin ablukasıyla karşılaştı. Rektörlüğün izni olmadığını söyleyen özel güvenlik görevlilerinin amiri kitleyi dağıtmak istedi. Engelleme nedeniyle basın açıklaması yapamayan öğrenciler, basın metnini basına elden vermek zorunda kaldı.

‘BUNDAN SONRA ONLARA İZİN VERECEĞİZ’

Öğrencilerin okumasına izin verilmeyen basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Genç İHH, ÜNİAK, Seriyye Vakfı, Genç Memur-Sen ve Yeniler Kulübü günlerdir provokatif söylemler ve eylemlerde bulunmaktadır. Öğrenciler arasında huzursuzluk yaratan bu durumu Rektörlükle görüşme talebimiz, ‘Bu zamana kadar size izin veriyorduk, bundan sonra onlara izin vereceğiz’ denilerek reddedilmiştir. Anadolu Üniversitesi’nin ‘bundan sonra onlara izin vereceğiz’ dediği gruplar, okul öğrencisi olmayan, Ortadoğu’da ve Türkiye’de yüzlerce insanı katletmiş örgütleri destekleyen kişilerin oluşturduğu gruplardır.”

Gerici gruplara karşı üniversitelerini savunacaklarını dile getiren Anadolu Üniversitesi öğrencileri, bağımsız, laik ve demokratik Türkiye’yi kurana dek mücadele edeceklerini dile getirdi. (Eskişehir/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Aralık 2016 18:46
www.evrensel.net