HDP tutuklu vekiller için HSYK'ye şikayette bulundu

HDP tutuklu vekiller için HSYK'ye şikayette bulundu

HDP milletvekilleri ve avukatlarından oluşan heyet, tutuklu vekillerin cezaevi koşullarıyla ilgili hakim ve savcıları HSYK'ya şikayet etti. 

HDP milletvekilleri ve avukatlarından oluşan heyet, tutuklu HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin cezaevi koşullarıyla ilgili hakim ve savcıları HSYK'ya şikayet etti. 

HDP milletvekilleri ve avukatlarından oluşan bir heyet, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmalarına, cezaevlerinde maruz kaldıkları tecrit koşullarına ilişkin ilgili hakimler ve savcılar hakkında HSYK'ya şikayet başvurusunda bulundular. Heyette HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve Mardin milletvekili Erol Dora da yer aldılar. Başvurunun ardından heyet adına HSYK önünde açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, 6 milyonu aşkın seçmenin iradesi yok sayılarak milletvekillerine yönelik akla hayale sığmayan hukuksuzluklar  yaşandığını söyledi. 

‘NASIL HUKUKTAN BAHSEDİLİR’

Bu uygulamaların nereden kaynaklandığını bildiklerini belirten Tuğluk, “Kimse bu ülkede yargı bağımsızlığı olduğunu iddia edemez. Partimize, milletvekili arkadaşlarımıza yapılan uygulamalar bunu çok açık ortaya koyuyor. Türkiye'de yargıyı artık iktidar belirliyor ve onun talimatları çerçevesinde bu uygulamalar devreye sokuluyor. Bir partinin eş başkanları, milletvekilleri cezaevinde avukatlarıyla yaptıkları görüşmeleri görüntülü olarak kayda alınıyor. Avukatlarıyla yapacakları yazışmalara  el konuluyor. Böyle bir yaklaşımda nasıl hukuktan bahsedebiliriz” dedi. Bu uygulamaları yapan savcılar ve hakimlerin hürriyeti tahdit, görevi kötüye kullanma ve ihlal gerekçesiyle şikayet ettiklerini dile getiren Tuğluk, bugüne kadar kendileri için hukukun hiç uygulanmadığını söyledi. Hukukun herkes için uygulanması gerektiğini belirten Tuğluk, görevlerini doğru ve yerinde yapmadıkları için ilgili hakim ve savcıların cezalandırılmaları gerektiğini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Aralık 2016 18:09
www.evrensel.net