İhracat ve ithalat azalmaya devam ediyor

İhracat ve ithalat azalmaya devam ediyor

TÜİK verilerine göre, ihracat birim değer endeksi ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 azaldı.

TÜİK, ekim ayına ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre, ihracat birim değer endeksi ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.6 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3.5 ve imalat sanayiinde yüzde 2.2 azalırken, ham maddelerde yüzde 2.5 ve yakıtlarda yüzde 3.2 arttı.

İthalat birim değer endeksi ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3.3 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 3.2, yakıtlarda yüzde 13.5 ve imalat sanayiinde yüzde 1.7 azalırken, ham maddelerde yüzde 0.4 arttı.
İhracat miktar endeksi ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7.5, yakıtlarda yüzde 7.6 ve imalat sanayiinde yüzde 1.2 azalırken, ham maddelerde yüzde 17 arttı.

İthalat miktar endeksi ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 5.3 ve imalat sanayiinde yüzde 0.8 artarken, ham maddelerde yüzde 9.4 ve yakıtlarda yüzde 3.9 azaldı. (EKONOMİ SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER TÜİKihracat

0 yorum yapılmış

    Yorum yapın

    Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.