HDP: Rakamlarla oynayarak kötü gidişi değiştiremezsiniz

HDP: Rakamlarla oynayarak kötü gidişi değiştiremezsiniz

HDP, hükümetin ekonomideki kötü gidişatı rakamlarla oynayarak gizlemeye çalıştığını, bu durumun hükümeti gülünç duruma düşürdüğünü belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yaptığı basın açıklamasında, hükümetin ekonomideki kötü gidişatı rakamlarla oynayarak gizlemeye çalıştığını, bu çabanın Türkiye'yi uluslarası ekonomi kamuoyunda gülünç duruma düşürdüğünü belirtti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yaptığı basın açıklamasında Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) makroekonomik gösteergeler üzerinde yaptığı ayarlamalarla ekonomik gelişmeleri olduğundan farklı gösterme çabasının Türkiye'yi uluslarası ekonomi kamuoyunda gülünç duruma düşürdüğünü ve AKP'nin sıklıkla bu hileye başvurduğunu belirtti. Hükümetlerin geçici, kurumların kalıcı olduğunu idrak edemeyen bürokrasinin toplumu bu şekilde yanıltarak suç işlediğinin de vurgulandığı açıklamada şöyle dendi:

"Büyüme rakamlarının olduğundan farklı gösterilmesine rağmen, son çeyrekteki negatif büyüme rakamları gizlenemez bir gerçek olarak ortada duruyor. TÜİK, geçmişe yönelik büyüme rakamlarını değiştirmenin ötesinde, tasarruf oranlarını da hayali bir noktaya çıkararak Türkiye’nin en büyük sorunu olan tasarruf açığını çözmüş olduğunu sanıyor."

Basın açıklamasında, TÜİK tarafından açıklanan rakamlara duyulan güvensizliğin sadece uzmanlar tarafından değil günlük hayatın içinde de hissedildiği söylendi. TÜİK'in enflasyon rakamlarının hayat pahalılığına yaklaşmadığı, işsizlik rakamlarının yaşanan işsizliği açıklayamadığı, yoksulluk verilerinin ise diğer yoksulluk çalışmalarıyla uyuşmadığı kaydedildi.

Tüm bunların akıl dışılık olduğunu ve bunların nedeninin de hükümetin giderek sıkıştığı ekonomi alanında başvurduğu kurnazlıklarla çıkış yolu düşlemesi olduğu söylenirken, "Borçların sürdürülebilirliği için Türkiye’nin hızla tükenen kredibilitesini uluslararası alanda yükseltme çabasıyla akla hayale gelmez işler peşinde koşan hükümet, içeride dolar ve faize karşı savaş açtığını dile getirip, dışarıda zavallı bir pozisyona sürüklenmeyi içine sindirebiliyor." dendi.

Basın açıklamasında ayrıca, yalan ve hileye başvurmanın mevcut sorunları büyüteceği, ekonomideki krizin çözümünün siyasetin demokratikleşmesiyle mümkün olabileceğinin altı çizilirken şöyle dendi: "Hükümet bir an önce ‘tek adam yönetimi’ dayatmasına tutsak edilen toplumu ve ekonomiyi bu sarmaldan çıkaracak adımları atmalıdır. Bu konudaki dirayetsizliğin bedelinin çok ağır olacağını bugüne kadar yaşanan birçok olayda gördük."

Basın açıklamasında, HDP olarak demokratik adımların atılması konusundaki uyarılarını yeniledikleri vurgulanırken şu ifadelere yer verildi: "Başta tutsak edilen Eş Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz ve tüm siyasetçilerin serbest bırakılması, OHAL’e ve bu süreçte yaşanan hukuk dışı hak ihlallerine son verilmesi ve Türkiye’yi bir karanlığa sürükleyecek AKP-MHP Anayasa değişikliği hevesinden dönülmesi gerekliliğini hükümete ve Parlamento’daki partilere bir kez daha hatırlatıyoruz."  (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 14 Aralık 2016 16:36
www.evrensel.net